Учени откриха точката в човешкия мозък, чието стимулиране може да доведе до загуба на съзнание. След възстановяване на съзнанието пациентът няма никакъв спомен от случилото се.
Доктор Мохамад Кубеиси и колегите му от университета Джордж Вашингтон са провели експеримент върху 54-годишна жена, страдаща от епилепсия, с електрически импулси.
Учените са се съсредоточили върху една конкретна точка от мозъка ѝ и са установили, че ако я стимулират, могат да накарат пациентката да загуби съзнание.
След като върнали в съзнание епилептичката, тя заявила на научния екип, че няма никакъв спомен от случилото се.
Съзнанието е състояние, при което осъзнаваш каква е заобикалящата среда, а отсъствието му обикновено се свърза със съня.
Експериментът на учените обаче не е успял да отговори на въпросите, свързани с процеса на сън. Новооткритата точка се определя от учените като превключвател, чрез който може да се контролира един човек.
В клиничното изследване учените са използвали нискочестотна стимулация на мозъка, за да намалят епилептичните припадъци на 54-годишната пациентка. Според доктор Кубеиси електрическата мозъчна стимулация може да намали припадъците с 92% при болните от епилепсия, без да уврежда паметта.
Това е новаторски клиничен тест, който цели да покаже новите начини за намаляване на припадъците при хора с неподатлива на лечение слепоочна лобна епилепсия, които са застрашени от трайно намаляване на паметта. Надяваме се след няколко години резултатите да доведат до по-добро лечение на тези пациенти – заявява докторът, който е и ръководител на изследването.
Точката, която е била стимулирана в изследването, се нарича клауструм и се намира в долната част на мозъка. При загубата на съзнание пациентката не отговаряла на команди, гледала в една точка от пространството, а дишането ѝ се забавяло.
Учените от университета Джордж Вашингтон казват, че откритието им може да помогне на пациенти в кома, като чрез стимулация на клауструма, те да се върнат в съзнание.
Коментари