Музиката е с човечеството от незапомнени времена. Най-старите музикални инструменти са направени преди десетки хиляди години. Но никой не може да разбере защо обичаме да слушаме музика и какви нужди, ако има такива, задоволява това слушане.
Изследователите не могат да открият музикалните центрове в мозъка. Както и други процеси от по-висша класа, задачите, свързани с обработката и слушането на музикални композиции са разпределени между няколко области в мозъка.
Едно от проведените изследвания показва, че при фокусиране върху определени звуци се наблюдава повишена активност в дясната част на мозъка, която отговаря за слуха.
Това място се явява ключова област, която „разбира” музикалните произведения. Но тя се намира в тясно сътрудничество с други области на мозъка, отговорни за формиране на музикалната структура.
Други изследвания се концентрират върху емоционалните ни реакции, когато слушаме музика. Специалисти сканирали мозъка за изучаване на невронната механика на побиването на тръпки, което понякога съпровожда слушането на музика, харесвана от слушателя.
Оказало се, че се активират онези области на мозъка, които се включват в работата при реакция спрямо други еуфорични дразнители, например храна, секс и наркотици.
Тоест - при слушането на музика, която хареснваме, се засилва кръвотокът в областите на мозъка, които са свързани по най-тесен начин с емоциите и възбудата.
Стимулациите, свързани с храната и сексуалните отношения, са необходими за човека. Но фактът, че подобна невронна активност се наблюдава и по време на слушане на музика, е направо шокиращ.
Възможно е - според учените, еволюционните ни преимущества да ни позволяват да получаваме удоволствие и от по-възвишени неща от храната и секса.
Вижте още:
- Магията на музиката 528 hz - как помага на ума и тялото ни;
- Коя музика лекува.
Коментари