В човешката ни природа е вродено да се сравняваме с другите. Сравненията започват от това, когато погледнем външния вид на жена в списание или когато четем някоя историята в социалната мрежа.
Изследване на Stylist установява, че сравнението с другите хора (техните ваканции, кариери и т.н. ) сериозно подкопават самочувствието ни.
Неговото въздействие – от директно недоволство и завист, до повяхнало самочувствие, безпокойство и депресия – това се усеща, когато започнете да се сравнявате с другите.
Хората се питат също:
Защо сравнението с другите е лошо
В най-лошият случай, когато се сравняваме с другите, в крайна сметка фокусираме енергията си върху тези мисли. Има едно нещо, в което си по-добър от другите хора: да бъдеш себе си. Това е единствената игра, която наистина можете да спечелите.
Въпреки че е полезно за някои, за други актът на сравняване може да доведе до негативни чувства на завист, ниско самочувствие и изолация. За много от нас въпросът Защо не изглеждам като нея? , когато се сравняваме, да речем, с професионален модел в списание или инфлуенсър в Инстаграм, може да ни накара да се почувстваме претоварени и в лошо настроение.
Теорията за социалните сравнения и как тя ни влияе
Теорията за социално сравнение е идеята, че индивидите определят собствената си социална и лична стойност въз основа на това как се противопоставят на другите. Теорията е разработена през 1954 г. от психолога Леон Фестингер.
През 60-те и повече години от създаването му, нещата, които ни карат да правим социални сравнения, се развиват заедно с обществените промени. Може би най-забележителното е въвеждането на социалните медии, които сега са опора на популярната култура и важна част от ежедневието на милиони от нас по света.
За много хора сравняването на себе си с други, които смятат, че са по-добри от тях, може да им подейства като източник на вдъхновение да се справят по-добре. Това е известно като възходящо социално сравнение, което се фокусира върху желанието да подобрим текущия си статус или нива на способности.
Пример за това може да бъде, ако току-що сте започнали да правите 5 км бягания и искате да видите колко добре се справяте; можете да проверите приложение за фитнес, за да се сравните с другите, за да ви даде онзи малък тласък, който ви кара да ставате по-бързи или по-добри.
Сравненията между хората са рецепта за нещастие. Не само ние сме нещастни, но и другите хора. Те вероятно се сравняват с вас - може би вие сте по-добри в работата от тях и те ревнуват.
Когато се сравняваме с другите, често сравняваме най-добрите им характеристики с нашите средни. Това е като да си служиш с дясната ръка и да се опитваш да свириш на инструмент с лявата си ръка. Не само че естествено искаме да бъдем по-добри от тях, несъзнателното осъзнаване, че не сме - и често това става саморазрушително.
Как да преодолеете сравняването с другите
Има едно нещо, в което сте по-добри от другите хора: да бъдете себе си. Това е единствената игра, която наистина можете да спечелите. Когато започнете с този начин на мислене, светът започва да изглежда отново по-добър. Вече не сте фокусирани върху това къде се намирате спрямо другите. Вместо това вашият фокус и енергия са насочени към това, на което сте способни сега и как можете да се подобрите.
Животът се превръща в това да бъдеш по-добра версия на себе си - клише, което е изпълнено със смисъл. И когато това се случи, вашите усилия и енергия отиват към надграждане на личната ви операционна система всеки ден, без да се притеснявате какво правят вашите колеги. Ставате по-щастливи, освободени от оковите на фалшивите сравнения и фокусирани върху настоящият момент.
Когато това, което правиш, не отговаря на очакванията на другите, не е добре. Начинът, по който те гледат на вас, е същият начин, по който вие ги гледате, макар и с изкривена леща, оформена от преживявания и очаквания.
Това, което наистина има значение, е какво мислите за това, което правите, какви са вашите стандарти, какво можете да научите днес.
Това не е извинение да пренебрегвате внимателните мнения – другите хора може да ви дадат представа за това как не успявате да бъдете най-доброто от себе си. Това е напомняне да се сравните с това, което сте били сутринта. По-добър ли си, отколкото беше, когато се събуди? Ако не, вие сте загубили един ден. Става въпрос по-малко за другите, а повече за това как се подобрявате спрямо това кой сте били.
Когато спрете да се сравнявате с хората и се фокусирате вътрешно, започвате да бъдете по-добри в това, което наистина има значение: да бъдете себе си. Най-важните неща в живота се измерват с вътрешен барометър, а не спрямо мнението и оценката на другите.
Вижте още:
Коментари