Географията на нашата страна е много интересна. Стара планина я пресича през цялата територия от запад на изток, а плодородната Тракийска низина дели Стара планина от тайнствените и красиви Родопи.
Днес Стара планина е известна и като Балкана, но в древни времена се е наричала Хемус.
За двете планини има много легенди, идващи от тракийската и гръцката митология. Те разказват различни истории, в които Хемус и Родопа са в различна конфигурация помежду си, но винаги свързани, което навява асоциации за неразделност и единност между тях в някакъв аспект.
Легенда за Хемус от древногръцката митология
Според митологията на древните гърци Хемус е цар на Тракия. Произходът му е божествен. Син е на зимния северен вятър Борей. Овидий разказва, че Хемус се оженил за Родопа, дъщерята на речния бог и тракийски цар Стримон, а майката на Родопа е муза. Техният син е Хеброс. Тази легенда за Хемус е разказвана и от Овидий в неговите Метаморфози. Плутарх пък сочи Хемус и Родопа за брат и сестра.
Легенда за Хемус и Родопа
В една от легендите Хемус бил един от олимпийските богове. Наред с всички останали, той бил очарован от красотата на девойката Родопа и искал тя да му стане жена. Бог Хемус бил много ревнив към нея и затова често мятал скални късове, за да я скрие от очите на другите богове. Легендата носи, че от тези захвърлени от бога скали ще образували седемте тепета на Пловдив.
Не можела обаче красота като тази на Родопа да остане скрита и скоро всички заговорили за нея, славата на девойката пораснала, а заедно с нея и ревността на бог Хемус. Той я превърнал в планина, за да не може друг да я похити.
Тракийска легенда за Хемус и Родопа
Във всички легенди Хемус винаги е свързван с Родопа. При траките този факт не прави изключение. Тяхна легенда гласи, че Хемус и Родопа били брат и сестра с божествен произход - деца на морски бог. Те често играели заедно. В игрите си се подигравали на боговете, представяйки се за Зевс и Хера и затова злият върховен бог превърнал девойката в планина. Когато я погледнал, Хемус се вкаменил и станал планината Хемус, която днес наричаме Стара планина.
Макар за Родопа легендите да са повече и по-поетични, Хемус заема своето място до нея, обогатявайки легендарните сюжети.
Вижте още: Легенди от Родопа планина.
Коментари