Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Вярвания, Традиции и Обичаи»Обичая по откупуване на булката

Обичая по откупуване на булката

Обичая по откупуване на булката
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Ако се абстрахираме от добре познатата ни шеговита фраза За едни сватба, за други брадва, бракосъчетанието си е една чудесна традиция, която макар и в наши дни поради куп причини да отшумява, надали някога ще бъде забравена. Това поне се е доказало с времето.

Всяка държава е съхранила свои собствени традиции, свързани с историята и народната ѝ принадлежност, като България не прави изключение в тази насока. Ние също сме успели да опазим и съхраним голяма част от българските традиции, особено що касае тези, свързани с организирането на сватбените ритуали.

Наред с някои по-модерни, като например свалянето на жартиера на булката, са се запазили и всички онези, практикувани от бабите и дядовците ни.

Традициите на българската сватба

Няма как една българска сватба да бъде традиционна, ако се прескочат моментите на вземането на кумовете, откупуването на булката, посрещането с пита, сол и мед на младоженците, наздравицата с шампанско с кумовете, първия сватбен танц и т.н.

В следните редове ще се съсредоточим единствено върху откупуването на булката, защото някога това е бил онзи физически акт, с който се отбелязва, че тя напуска родителите си, за да създаде свое собствено семейство под покрива на свекърите си.

Естествено, а вероятно и за щастие, в наши дни изобщо не е необходимо да делите един дом със свекърва или свекър. Но така или иначе ритуалът по откупуването на булката се спазва и днес, като в различните краища на страната ни търпи леки промени.

Защо се нарича откупуване, а не вземане на булката?

Oткупуване на булката

Защото младоженецът наистина трябва да я откупи от родителите ѝ. Това става след като вече е посетил кумовете заедно с доверените си приятели и след като предварително е натъпкал портфейла си.

На много сватби се наема оркестър, който съпътства младоженецът навсякъде и на всяка спирка по пътя му изпълнява по едно народно хоро.

Когато вече е стигнал до дома на родителите на булката, сценариите са различни. Във всички случаи младоженецът е посрещнат от поднесената обувка на булката, която той трябва щедро да напълни с пари.

Ако сумата е „достатъчна“ и родителите на булката са доволни, той трябва да преодолее и препятствията по отварянето на вратите, които са залостени от родители, роднини, шаферки и близки приятели от нейна страна. Всичко това е съпътствано от много шум и веселие.

В някои региони преди или след като на младоженеца бъде поднесена обувката на булката, може да бъде и подложен на разпит от страна на родителите ѝ или пък да бъде изправен пред разни физически предизвикателства, като например игра на канадска борба.

Не е много ясно как е възникнал самият ритуал по откупването на булката, но някога във въпросната обувка се е слагало само по една пара, а чак по-късно обичаят е станал доста по-меркантилен и в обувката започват да се слагат не монети, а банкноти.

Така или иначе това си остава онзи ритуал, който и до днес се практикува от повечето хора, решили да вдигнат традиционна българска сватба.

Вижте още дали е на късмет да се сънува сватба?

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest