Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Археология»Сикстинската капела на древните: Откриха хиляди скални рисунки от Ледената епоха

Сикстинската капела на древните: Откриха хиляди скални рисунки от Ледената епоха

JuliyaJuliya
Новак
616
Сикстинската капела на древните

Дълбоко в гъстата тропическа гора на Амазонка в днешна Колумбия ранните заселници в региона са записали заобикалящата ги среда в скално изкуство. Сега 8-километрова скала, украсена с хиляди рисунки, е открита дълбоко в отдалечен район, известен като Серания де ла Линдос (Serranía de la Lindosa).

Колекцията от подробни илюстрации се отнася за периода от преди 11 800-12 600 години, когато светът се затопляше от Ледената епоха. Открит през 2017 г. от изследователи от Обединеното кралство и Колумбия, обществеността едва сега вижда за първи път това праисторическо място, което ще бъде представено в Мистерия на джунглата: Изгубени кралства на Амазония“ (Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon) на Канал 4.

Това зашеметяващо произведение на праисторическо изкуство е наречено Сикстинската капела на древните и обещава да разкрие важна информация за праисторическите обитатели на Южна Америка.

За да проучат скалите на Серания де ла Линдос, археолозите трябва да координират мисията си както с колумбийското правителство, така и с бунтовническите сили в региона. Освен това е бил необходим и петчасов преход, за да се стигне до мястото.

Изследователите остават изумени от огромния брой отделни картини - все още непреброени, те наброяват десетки хиляди. Боядисани в червена охра (естествен глинен пигмент), праисторическите хора са изобразени сред флората и фауната, които някога са обитавали района на Амазонка.

Рибите, гущерите и бодливите свине са разпознаваеми за съвременния зрител. Районът можел да се похвали и с изчезнали праисторически същества като палеолами, мастодонти и гигантски ленивци. Тези същества обикаляли савана и храсталаците, които са били много различени от днешните тропически гори.

Древните произведения на изкуството също изобразяват праисторически хора. Те танцуват, носят маски и ловуват. Археологът Марк Робинсън каза: Картините дават ярка и вълнуваща представа за живота на тези общности. Изследователите, които изучават живопис, могат само да гадаят за значението на определени сцени вмомента.

Серания де ла Линдос (Serranía de la Lindosa)</strong>.
Снимка: Marie-Claire Thomas/Wild Blue Media/Channel 4

Въпреки това те са сигурни, че картините на Серания де ла Линдос ще осигурят важна представа за праисторическото човешко поведение и взаимодействията между хора и животни.

Сред изобразените поведения има едно любопитно: хора се обесват или скачат от дървени кули. Изследователите смятат, че подобни структури биха могли да обяснят как древните художници са рисували сцени върху скали, доста по-големи от човешки ръст.

Скалното изкуство съхранява свят, който е бил в околната среда. Дъждовните гори на Амазонка, каквито ги познаваме днес, започват да се развиват в края на последния Леден период - около времето на скалното изкуство.

За Ела Ал-Шамахи, археолог и изследовател, която също е домакин на Мистерия на джунглата (Jungle Mystery), скалното изкуство е вълнуваща находка, която ще отнеме на учените години, за да я документират и проучат.

Тя казва: Едно от най-вълнуващите неща беше да наблюдавам мегафауната от ледниковата епоха, защото това е белег на времето. Не мисля, че хората осъзнават, че Амазония се е променила по начина, по който изглежда. Не винаги е била тази тропическа гора.

Въпреки че изследванията на мястото бяха прекъснати поради пандемията, екипът вярва, че близката тропическа гора крие още праисторически чудеса, които тепърва ще бъдат открити.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest