Вече около 3000 години легендите за амазонките, красиви, но жестоки жени, възбужда нашите фантазии.
Изминала дълъг път от митовете и необичайните истории, написани от гръцки и римски автори, минала през индийските племена, състоящи се само от жени и през съвременните телевизионни фирми като "Кнесия, принцесата-войн", легендата е претърпяла много промени.
Дали има и процент истина в тези древни приказки?
За пръв път войнственото племе на амаконските описал Омир в своята "Илиада". След него още антични автори започнали да споменават в произведенията си приключенията на тайнствените жени.
Легендите разказват, че амазонките "употребявали" пленените мъже за създаване на потомство, а след това ги убивали заедно с родените деца от мъжки пол. На тях им трябвали само дъщери, които възпитавани в амазонските традиции да бъдат превърнати в кръвожадни воини.
Някои биографи на Александър Македонски разказват за познанството му с кралицата на амазонките на име Талестрис. Дори твърдят, че имали дете. Тази информация обаче не е обоснована с неоспорими факти и доказателства.
Предполага се, че думата "амазонка" произлиза от иранската "ха-мазан", която означава "воин". До ден-днешен обаче историците спорят къде са живели амазонките. Диапазонът е много голям - Черноморското крайбрежие на Турция, Русия, Либия, та дори Атлантида.
В средата на XIX век руски археолози открили скелети на жени в Понтийските степи (северния бряг на Черно море).
В древна могила край град Покровка на границата на Русия и Казахстан съща са били намирани скелети на жени, погребани с оръжия - мечове, кинжали, бронзови стрели за лъкове, щитове...
Находките говорят, че имиджът на жените-амазонки в древните култури е бил изключително голям.
Коментари