Пещерата Шове и нейните рисунки

пещерата шове

През 1870 година модерното ни общество за първи път открива първобитните пещерни рисунки. Съвременно мислещият човек не успява да приеме мисълта, че е възможно подобни изящни рисунки да са правени още в зората на човечеството. Съвременните методи за датиране обаче доказват, че рисунките, открити в над 200 пещери в Европа, са създадени през палеолита, някъде около 13 хиляди години преди Христа.

Скалните рисунки в Шове - образци на първобитното изкуство с по-стара датировка

Едно от най-забележителните такива места със скални рисунки е в пещерата Шове във Франция. Откритите там изображения изместват времето на създаване на изкуство от първобитно живеещия човек далече назад, около 30 хиляди години преди новата ера.

На скалите са изобразени 427 животни от 17 вида: мечка, лъв, кон, носорог. Рисунките са с черен или червен контур, но при някои от тях се вижда смесване на цветовете. Има и случаи на абстрактно създадени образи. Образите на хора, или части от човешки тела, са по-рядко изобразявани. Има открито изображение на долната половина на женско тяло.

Образите са толкова реалистични, че дълго време са приемани за съвременни. Те са рисувани по памет, което разкрива невероятното око на художник, способен да наблюдава природата, да съхрани спомена и да го претвори в рисунка. Положението на телата на животните, движенията им и обемите са естествени като на истинските.

Рисунките предполагат отлични умения у художника, който е работил в пещерата Шове при липса на естествена светлина и за да рисува е използвал каменни свещници, пълни с животинска мазнина, с които е осветявана пещерата, за да може да се работи по стените.

рисунки в пещерата шове

Самите бои са напълно естествени и вероятно подготвяни от самия художник. Черното е получавано от въглени или обгорели кости на животни. Почвите наоколо дават пък кафяво, жълто и червено. С нагряване са получавани различни нюанси на цветовете, което е показател, че от художника са се изисквали значителни умения и познания. Това прави рисунките изключително ценни и интересни.

Откриването на рисунките в Шове - ново разбиране за уменията на първобитния човек

Откритата случайно на 18 декември 1994 година от френския спелеолог Жан- Мари Шове и двама негови колеги пещера със скални рисунки е една от многото подобни във Франция, но единствена по отношение на мащаби и размери.

Пещерните рисунки в нея се оказват идеално съхранени и създадени с много по-голямо майсторство от другите. Причината да се запазят в перфектно състояние е, че входът е затрупан от скала и по такъв начин е запечатан, а рисунките вътре се запазват напълно.

Откритието в пещерата Шове представлява интерес и от друга гледна точка. До този момент учените смятат, че първобитната живопис се развива на етапи. Умението си да рисуват древните хора развиват с времето, трупайки непрекъснато опит. Хиляди години трябва да са минали, за да се създадат истинските образци.

Откритието на Жан -Мари Шове и неговите колеги доказва несъстоятелността на това схващане. Подробните изследвания, извършени в пещерата, доказват недвусмислено, че далечните ни предци са усвоили умението да рисуват още преди да мигрират в Европа. А миграцията е датирана отпреди 35 хиляди години.

Днес пещерата Шове е паметник на световното наследство на ЮНЕСКО. Достъпът до нея е силно ограничен, за да се запазят тези уникални произведения на изкуството на първобитния човек.

През 2015 година Франция открива копие на пещерата, което струва на държавата 67 милиона евро. Това обаче е оправдана инвестиция, която ще запази оригинала непокътнат за поколенията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest