Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Религии»На 2 февруари отбелязваме Зимна Богородица

На 2 февруари отбелязваме Зимна Богородица

На 2 февруари отбелязваме Зимна Богородица

На 2 февруари се празнува важен в календара ни празник, известен с различни названия - Зимна Богородица, Вълча Богородица, Сретение Господне.

В църковния календар Сретение Господне е един от 12-те велики църковни празници през годината. Част от ритуалите на празника е днес новородените да бъдат занесени в храма на 40-тия им ден за благословение, а на майките се чете определена молитва.

Този обичай е наследен от библейски времена, тъй като 40 дни след раждането на бебето Исус, Дева Мария занесла Младенеца в храма в Йерусалим, за да спази Мойсеевия закон. Той повелявал всяко първородно дете от мъжки пол да бъде представено пред Бога. Това било установено още от времето на избавлението на израилтянските първородни деца от смъртта, която поразила всички египетски деца, родени първи. Тази участ сполетяла не само египетските първородни деца, но засегнала и добитъка на египтяните. Затова всеки първороден син ставал собственост на Бога при израилтяните и трябвало с определена от закона цена да бъде откупен.

Майката на първородния пренасяла в жертва на Бога агне като откуп. Бедната майка пренасяла гургулица или два гълъба.

Този празник е празнуван за първи път тържествено по време на византийския император Юстиниан Велики (527-565 година).

Сретение Господне е един от четирите празника, посветени на Божията майка, а в деня след него се чества паметта на свети Симеон Богоприемец и на пророчица Анна.

Зимна Богородица

Смята се, че Богородица е закрилница на бременните жени, майките, раждането и семейството. През този ден не се работи, защото децата ще се раждат белязани.

Спазва се строго половото въздържание. Вярването, свързано с този обичай, е, че така ще се увеличи плодовитостта на домашните животни и тяхното здраве ще се запази.

В този ден жените не бива да пипат остри предмети, да режат хляб, конци или дърва, защото вярването казва, че това ще донесе здраве за децата.

Обичаи за Зимна Богородица

Питки за Зимна Богородица

Обичаят изисква да се омесят питки и се раздадат в две къщи. По това кой първи ще дойде в къщата се гадае какво дете ще се роди най-напред - мъжко или женско. Девойките пък гадаят за бъдещия си жених. Смята се, че той ще прилича по външен вид и характер на мъжа, когото срещнат пръв този ден.

В представите на народа света Богородица е покровителка на бременните и родилките, но също се приема като вълча Богородица. Това виждане идва от вярата във връзката на Божията майка с животните, които са олицетворение на демоничните сили на долния свят.

Така празникът отдава почит едновременно на християнската светица-майка и омилостивява силите на злото чрез житната жертва с питките, сексуалното въздържание и други забрани с магически характер.

На 2 февруари имен ден празнуват много имена. Това са всички, които носят радостта в името си - Радост, Радостина, Радостин, Драго, Драгомира, Драгомир, Ралин, Ралина, Ванеса, Радина, Радослава, Радослав, Средка, Средко, Сретен.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest