На 3 февруари, веднага след празника Сретение Господне, Църквата почита паметта на двама светци - Симеон Богоприемец и света пророчица Анна. С какво тези древни хора са заслужили мястото си в календара на светците?
Това са хората, посрещнали 40-дневния Исус, отнесен в храма в Йерусалим от майка си, Дева Мария, за да спази Мойсеевия закон, който повелява всеки първороден младенец от мъжки пол да бъде представен пред Бога.
По това време в Йерусалим живеел благочестивият достолепен старец на име Симеон. Той очаквал идването на Месията, защото сам Светият Дух му обещал, че няма да умре, преди да види Божия син. Ето как се случило това.
Кой е Свети Симеон Богоприемец
Египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) поръчал превода на старозаветните текстове на Библията от еврейски на гръцки език. За тази цел той назначил 70 преводачи и един от тях бил Симеон.
На него се паднало да преведе книгата на пророк Исая. Стигайки до глава 7 стих 14, прочел, че девица ще зачене и роди син и решил, че е допусната грешка. Поискал да поправи думата девица, но бил спрян от ангел, изпратен от Господ. Той го посъветвал да не поправя написаното, защото е вярно и му обещал, че няма да умре, докато не види с очите си изпълнени тези слова".
Напътстван от Светия Дух, Симеон влязъл в храма, когато Мария влязла в него с Младенеца. Симеон взел новородения Божи син на ръце и се обърнал към Бога с призив да пусне душата му, защото той вече е видял чудото на идването на Спасителя. На Света Богородица предсказал душевните мъки, които ще преживее по време на кръстната смърт на своя син, които Симеон сравнил с пронизване с меч.
Пророчица Анна
В храма присъствала и пророчица Анна. Тя била вдовица, достигнала до дълбока старост. На 84 години светата пророчица не се отделяла от храма, служейки на Бога с пост и молитви. Като се приближила, пророчицата познала в лицето на Младенеца този, от когото очаквали избавление в Йерусалим, и оповестила идването на Месията на земята.
След пастирите от Витлеем пророчица Анна станала следващата вестителка на идването на Спасителя на света. Затова християнската църква я почита заедно със Симеон Богоприемец на следващия ден след Сретение Господне.
Коментари