Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Празници»Традиции и гадания на Вълча Богородица

Традиции и гадания на Вълча Богородица

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
1k
Традиции и гадания на Вълча Богородица
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

На 21 ноември православната църква отбелязва Въведение Богородично – един от празниците, посветени на Божията майка. В народната традиция обаче този ден се нарича Вълча Богородица и е свързан със специфични вярвания и обичаи, които носят мистичното очарование на българския фолклор.

Според поверията само Божията майка притежава силата да влияе на дивите животни, включително на най-опасните хищници – вълците. Смята се, че тя може да ги укротява, да ги омилостивява и да ги възпира от нападения върху хората, добитъка и имота им. Това особено значение на Божията майка я поставя в центъра на този специален ден, който бележи и края на така наречените Вълчи дни – период от календара, смятан за опасен и носещ трудности.

Предсказания на Вълча Богородица

На Вълча Богородица народът ни не само отдавал почит на Божията майка, но и се опитвал да предскаже времето и плодородието през следващата година. В зависимост от атмосферните условия на този ден хората правели следните прогнози:

Топло и слънчево време: Това се смятало за предвестник на студена и сурова зима, последвана от сухо и горещо лято с оскъдна реколта.

Дъжд или сняг: Ако времето било влажно, зимата обещавала да е снежна и мека, а лятото – дъждовно и плодородно, с богата реколта.

Тези наблюдения са част от вековната мъдрост на нашите деди, които внимателно следели природните знаци и ги вплитали в своя живот и ежедневие.

Кой празнува имен ден на Вълча Богородица?

Вълча Богородица

На 21 ноември празнуват всички, носещи имена, свързани с вълците и силата на този символ. Това са: Вълко, Вълкан, Вълкана, Вълчо, Вълчан и техните производни.

Именниците на този ден са считани за хора със сила и закрилници на дома. Празникът е повод за събиране на семейство и близки, като празничната трапеза включва постни ястия, тъй като денят попада в периода на Коледните пости.

В народните вярвания денят на Вълча Богородица е подходящ за различни ритуали за защита от зли сили. Хората често спазвали определени забрани, като например да не се извършва тежка работа или да не се изнасят вещи от дома. Вярвало се, че спазването на тези традиции ще предпази дома и семейството от бедствия и неприятности.

На Вълча Бородица се приготвят постни ястия, а след вечеря на семейството масата не се вдига, за да си хапне от нея и Богородица, благославяйки дома и неговите обитатели.

Вълча Богородица е не само религиозен, но и народен празник, който съчетава християнската почит към Божията майка с богатата символика на българския фолклор. На този ден природата, вярата и традициите се преплитат, за да ни напомнят за връзката между човека и света около него.

Вижте също и кога е Зимна Богородица.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

0
Общо гласували: 0
50
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен