Всички знаят значението на думата мавзолей, назоваваща голяма гробница, до която живите имат достъп, но малцина знаят откъде произлиза това название.
Названието за мавзолей идва от името на Мавзол, построил това забележително съоръжение, което било толкова величествено, че влязло в историята като едно от Седемте чудеса на света.
Грандиозната постройка представлява храм, издигнат край днешния град Бодрум в Турция. В момента на построяването си Халикарнас е нова столица и неговите владетели се нуждаели от това да покажат неговата слава. Затова те изливат огромното си богатство в построяването на гробницата си.
Тя е наистина забележителна сграда, храмът е заобиколен от 36 колони в йонийски стил и бил висок 45 метра. Впечатлявал с богата украса от релефи и скулптори, дело на четирима прочути древногръцки майстори - Скопас, Леохар, Тимотей и Бриаксис.
Този древен шедьовър на строителното изкуство е построен през 353 година преди Христа като се явява делото на живота на владетеля Мавзол и неговата съпруга Артемизия, която била и негова сестра.
Историята на построяването на Халикарнаския мавзолей е не по-малко интересна от неговото величие. Мавзол царувал в Кария от 377 до 353 година преди новата ера. Неговото царуване не е известно с нищо, освен с този строеж. Той преместил и столицата си в Халикарнас.
Проектът на сградата е на Артемизия и се предполага, че строежът е започнат докато Мавзол е бил жив. Завършен е през 350 година преди Христа, тоест 3 години след смъртта на Мавзол и 1 година след тази на съпругата му. Двамата сатрапи е трябвало да бъдат погребани в още незавършената гробница.
Плиний твърди, че строителите на мавзолея решили да останат и да довършат строежа, независимо, че техните покровители вече не били живи.
Гробницата е издигната на хълм над града. Цялата структура се намирала в обграден двор. В центъра имало каменна платформа, а върху нея се издигала гробницата от бял мрамор. Стълби с каменни лъвове водели до върха. До външната стена се намирали много статуи на богове и богини, а на всеки ъгъл каменни войни, охраняващи гробницата.
В центъра била самата гробница от бял мрамор. Тя била висока 45 метра. Отгоре на гробницата били поставени 36 малки колони, по 8 от всяка страна. Между всяко имало статуя. Покривът бил под формата на пирамида. Отгоре се издигала квадрига - 4 огромни коня, дърпащи карета, в която се возят Мавзол и Артемизия.
Творението било наистина грандиозно и оцеляло при много природни катаклизми, нападения и други бедствия. Цели 16 века Халикарнаският мавзолей разнася славата на своите създатели, докато поредица от земетресения не го разрушава. В последствие действията на хората довършват това, което природата не успява.
Днес от мавзолея има само руини, но някои от ценните статуи, фризове и други предмети са пренесени в Британския музей и могат да бъдат видени там.
Коментари