Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Древни Цивилизации»Седемте чудеса на античния свят

Седемте чудеса на античния свят

Седемте чудеса на античния свят

Когато се срещнем с нещо с невиждана, ненадмината и изумителна красота, обикновено го наричаме осмото чудо на света. Но кои са другите седем чудеса, предхождащи всеки нов шедьовър в някоя област на живота?

Те наистина са съществували или все още съществуват и имат древна история, вълнуват въображението и са загадка, която ни кара да мислим с други категории за отминалото време.

Емблематичните 7 чудеса на древния свят

Хеопсовата пирамида

Най-известните градежи в света днес са египетските пирамиди. Сред тях истински гиганти са гробниците на фараоните от ІV династия Хеопс и Хефрен. Построени са преди 5 хиляди години и са устояли на времето до днес.

Дълго време Хеопсовата пирамида е най-високата сграда в свеат, преди да бъде построена Айфеловата кула. Пирамидата е висока 147 метра и е изградена от 2 милиона и 300 хиляди каменни блока, добре обработени, а всеки е с тегло от повече от 2 тона. Без никаква техника, само с клин и чук огромните каменни блокове са изсичани на другия бряг на Нил, обработвани на място и довличани до строителната площадка.

Всеки етап от строителството е отбелязван от древни художници и потвърден от съвременните археологически изследвания.

Строителството на пирамидите се свързва с едно име - архитекта Имхомен. Той е живял по времето на фараона Джосер. Бил е надарен гений и първата египетска пирамида е негово дело. Тя е стъпаловидна и е малко по-ниска от 70 метра. Второто дело на този архитект е каменният храмов комплекс. След смъртта си той е обожествен и е божество, закрилящо писарите. Статуята му е открита и представлява първата статуя на учен, получил призвание още приживе.

Пирамидите са грандиозни творения, които продължават да изумяват хората със своите мащаби, величествена и съвършена красота.

Висящите градини на Семирамида

Чудеса на античния свят: Висящите градини на Семирамида

Умът не може да побере това чудо на античния свят. Висящите градини на Вавилон не са толкова древни като пирамидите. Те са строени по време, когато Омир вече е създал своята Одисея. Исторически бележат залеза на Асиро-вавилонската държава, която се развива заедно с древен Египет и е негов съперник. Градините са краткотрайни и изчезват заедно с Вавилон. Той е величествено, но нетрайно древно държавно образувание.

Градините са създадени от вавилонския цар Навуходоносор в чест на младата си съпруга, мидийската принцеса Семирамида. Висящите градини са били на 4 етажа. Сводът на всеки етаж се е опирал на колона, висока 25 метра. Терасите на етажите са били направени от плоски каменни плочи и застлани с пласт камъни. Те са залепени с асфалт и покрити с оловни листове, за да не пропускат вода на долния етаж. Отгоре натрупали пласт земя, с достатъчна дебелина, за да може върху него да растат дървета.

Отстрани се издигали етажи, свързани помежду си с широки полегати стълби, облицовани с цветна керамика. Красотата им била несравнима, защото там виреели красиви растителни видове.

Днес от това великолепие са останали само отломки от тухли и парчета кахли, които са по хълмовете на Вавилон.

Храмът на Артемида Ефеска

Чудеса на античния свят: Храмът на Артемида

Нама как да не сте чували за този митичен паметник, част от седемте чудеса на древния свят. Древногръцките строители са били прочути в древността и са оставили много забележителни сгради. Към върховете на тази традиция се числи храмът на богинята Артемида, който е бил построен в град Ефес.

Преданието гласи, че е строен цели 120 години. Започва го Херсифон, който е прочут строител в древността, продължава го синът му Метаген, а краят слагат архитектите Пеонит и Деметрий.

Поклонници и вярващи в продължение на 100 години посещават храма, за да измолят благоволение от богинята, но накрая пожар унищожава грандиозния строеж. Запален е от един от жителите на града - Херострат, който е мечтаел да увековечи името си по някакъв начин. Наистина успява, но на лоша цена. Затова и днес съществува израз Херостратова слава, с който се отбелязва всяка недостойна постъпка.

Възстановяването на сградата е възложено на Хипократ. Той запазва същия външен вид на сградата, но я разширява. Площта на новия храм е 5450 квадратни метра. Изработката е поразителното в строежа, защото е вложен много вкус и изобретателност. Скулпторът Праксител, художникът Скопас и други знаменити гении от древна Елада създават свои произведения, за да го украсят.

Това второ раждане не се оказва достатъчно, защото готите, които завладяват Ефес разграбват светилището. Щети му нанасят и християни- фанатици, рушащи езическия храм. Наносите на река Каистър постепенно скриват останките на храма в мочурливо блато.

Мавзолеят в Халикарнас

Чудеса на античния свят: Мавзолеят в Халикарнас

Халикарнаският мавзолей е едно от седемте чудеса на стария свят и се е намирал на територията на днешна Турция, в Бодрум. Това е била огромна гробница на царя на Кария Мавзол и неговата съпруга Артемизия. От името на Мавзол идва и днешният термин за гробница.

Мавзолеят е построен през 353 година преди Христа. Представлявал е голям храм, заобиколен от 36 колони в йонийски стил. Бил е висок 45 метра и украсен с барелефи и скулптури, изработени от най-добрите майстори на времето. В Британския музей са изложени фрагменти от мавзолея, а за две от статуите се предполага, че са на самия Мавзол и съпругата му.

По времето, когато е живял Мавзол, царство Кирия е било толкова отдалечено от центъра в Персия, че на практика Мавзол е бил самостоятелен владетел. Той е царувал от 377 до 353 г. пр. н.е и е преместил столицата си в Халикарнас.

Управлението му не е било забележително с нищо друго освен с постояването на мавзолея. Неговата сестра и съпруга Артемизия е създала проекта, а строежът започва, докато Мавзол е жив и завършва 3 години след неговата смърт. Това става в 350 г преди Христа. Артемизия умира 1 година преди завършването на строежа.

Макар да е местен владетел, Мавзол възприема гръцкия начин на живот, основава много градове по крайбрежието по гръцки образец и насърчава гръцките традиции.

Родоският колос

Чудеса на античния свят: Родоски колос

През пролетта на 304 година преди Христа жителите на остров Родос виждат как в морето отпътуват корабите на Деметрий Полиоркет. Той пристига на острова, за да го покори и докарва обсадни машини. Гордост сред тях е била хелиполидата - обсадна кула с машини и подвижен мост, катапулт и площадки за десант.

Обсадата обаче не успява и тръгвайки си, Деметрий изоставя кулата. Търговците от Родос предлагат да я купят за 300 таланта. Решението е с парите да се построи статуя на бог Хелиос, който е покровител на острова.

Жителите на острова поръчват статуята на скулптора Харес, а той предлага да изработи бога прав. В лявата ръка да държи спускащо се до земята наметало, а дясната да стои на челото му, докато се взира в далечината.

За основа на 36-метровата статуя скулпторът поставя 3 масивни каменни стълба, скрепени с железни греди. Основите на стълбовете предвижда да бъдат в краката на статуята и в наметалото. Желязното скеле се крепи на стълбове и греди и бива покрито с гравирани листове от бронз.

Богът блести и се вижда от километри преди да се стигне Родос, затова легендата за него се разпространява по света. Само половин век по-късно мощно земетресение разлюлява Родос и събаря колоса на земята. Оттам идва крилатата фраза - колос на глинени крака.

Фарът в Александрия

Чудеса на античния свят: Александрийския фар

Александрийският фар е построен около 280 година преди Христа на остров Фарос, близо до Александрия в Египет. Светлината, която излъчвал, идвала от голям огън в основата му, който благодарение на огледала се отразявал в морето. При едно земетресение през 1373 година фарът бил разрушен.

Като постройка той представлявал кула, висока 134 метра. Архитект на творението бил Сострат Книдски. Изграден е за 5 години. Бил от бели камъни зидан. Състоял се от 3 етажа. Първият етаж е бил висок 57.7 метра, втория - 27 метра, а третата част била 7 метра. На върха имало купол със статуята на Посейдон. Преди него нямало подобно съоръжение, затова то будело удивление и възторг.

Статуята на Зевс в Олимпия

Чудеса на античния свят: Храмът на Зевс в Олимпия

Точно в Олимпия Зевс побеждава Кронос и става върховен бог. Там са учредени и Олимпийските игри в чест на победата.

Главна светиня е храмът в Олимпия със статуята на върховния бог. Поверена е на Фидий. Тя се намирала в храма, с дължина 64 метра и широчина 28 метра, а височината на вътрешното помещение била 20 метра.

Зевс е изобразен, седнал на трон, гол до кръста и изработен от дърво. Върху тялото му са поставени пластини от бледорозова слонова кост, а дрехите му са били направени от златни листове. В едната си ръка държал златна статуя на Нике, а в другата жезъл.

Тронът му е бил украсен със слонова кост и златни статуи на богове. По-късно статуята е пренесена в Константинопол. Пожар обаче унищожава това древно чудо на света.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest