Митът за Арахна

митът за арахна

Съществува понятие арахнафобия, като с него се обозначава страхът от паяци. Названието е свързано с името на девойка от гръцката митология - Арахна. Какво общо имат тези понятия?

Сред легендите на древна Гърция има и такава за девойка на име Арахна. Тя била дъщеря на царя на Лидия Идмон. Девойката била стройна и красива, но не с това печелила слава из цяла Лидия, а с уменията си на изкусна тъкачка. Самата Арахна много се гордеела със своите умения. От най-фините нишки тя тъкала тъкани, прозрачни като въздуха и с това надминавала всяка друга изкусна майстрока.

В гордостта си Арахна дръзнала да се постави над безсмъртните богове, възкликвайки, че дори богинята Атина не може да я надмине.

Чула за това самата Атина и се явила пред Арахна в образа на старица, опитвайки се да смири девойката в гордостта. Съветът на богинята бил Арахна да се стреми в изкуството си да стигне боговете, но без да ги предизвиква в състезания.

Арахна обаче била уверена в изкуството си отново потвърдила, че иска да се състезава с богинята, за да докаже първенството си сред всички смъртни и богове.

Тогава Атина Палада приела божествения си образ и се приготвила да премери сили и умения с гордата девойка.

Атина изтъкала върху воала си величествения Акропол и изобразила спора си с Посейдон за върховенството над Атика, а дванадесетте богове на Олимп като съдници в този спор. Изобразила и себе си с шлема и щита си, а в ъглите пресъздала картината на божественото наказание, което боговете налагат на хората за непокорството им.

Върху своя воал Арахна изобразила много сцени от живота на боговете, където те са слаби и обладани от човешки страсти. Около сцената изобразила венци от цветя, преплетени с бръшлян. Образите, пресъздадени от Арахна не отстъпвали по майсторство на тези на богинята, но изразявали неуважение към боговете, което разгневило Атина.

Победата била присъдена на богинята, но в гнева си тя превърнала с помощта на Хеката девойката в паяк и наредила да бъде следвана от проклятието да тъче непрестанно, но платното винаги да бъде късано от вятъра.

Оттогава Арахна непрекъснато тъче, а платното все се разваля. Проклятието застигнало и нейните поколения, които са денонощни тъкачи..

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен