Самоконтролът представлява способността да се управлява и контролира емоционалното състояние. Управлението на чувствата трябва да става по такъв начин, че да подсигурява подходящо поведение в зависимост от обстоятелствата.
При претърпян неуспех самоконтролът е това, което дава перспективата, позволяваща отърсване от негативизма, отчаянието или тревогата. Хората, които не умеят да се самоконтролират, постоянно изпитват чувство на неудовлетвореност, нещастни са и не могат да се отърсят от постоянните тежки мисли. Умението да се приема някое чувство се учи и то означава, че нещо се променя.
Самоконтролът не бива да се отъждествява със стоицизма. Той означава работа с чувствата, а не отдаване на обзелите ни настроения. Чувствата не са тирани и могат да бъдат контролирани, стига да се потисне импулсивността, която кара човек да иска задоволяването на потребностите си веднага и изцяло.
Техниките за самоконтрол са цяла наука, разработките са много и е трудно да бъдат прилагани всички. Ето някои от начините за трениране на волята.
Внимание към поведението
Тази техника изисква познаване на собствените навици, защото в противен случай е трудно да се контролират решенията. Примерно, ако искате да отслабнете, трябва да планирате храната си всеки ден. Ако искате финансите ви да не са на червено, трябва да знаете за какво точно харчите парите си.
Елиминиране на нещата, които предизвикват тревоги
Известно е, че разумът е темпераментен. Колкото повече опити се правят да се пропъди някоя мисъл, толкова тя става по-натрапчива. Затова техниката да се потиска неприятната мисъл е добре да се упражнява само при силна необходимост. Посвещаването на времето на други занимания е най-добрият начин да се елиминира тревогата.
Усвояване на полезни навици
Всяка промяна в поведението изисква самоконтрол и някакъв компромис. Да се смени начинът на хранене, да се откажат цигарите или безразборното харчене на пари, се изисква време и съзнателни усилия. Твърди се, че на мозъка са необходими 21 дни, за да усвои нов навик. Така че за постигане на някакъв резултат, трябва да се изчака този необходим период. При различните хора може да има нужда от повече или по-малко време, но в повечето случаи след третата седмица полезният навик вече не трябва да се прави насила.
Чувството за спокойствие
Грешките идват най-често като резултат на нервно напрежение. Затова всякакви начини за възвръщане на спокойствието като дълбоко вдишване, пиене на чаша чай или броенето до десет, преди да се извърши нещо, са все възможности да се обуздае импулсът.
Нуждата да се обърне внимание на околната среда
Околната среда може да накара човек да реагира по определен начин. Затова е нужно съобразяване с нея, за да се избягват ситуациите, които пречат на самоконтрола. За да се спрат цигарите, е по-лесно да не се излиза при компанията, която се е събрала да изпуши по една цигара.
Физически дейности в помощ на самоконтрола
Тренировките, разходките, взимането на ароматна вана са все дейности, които могат да бъдат в помощ на усилията да се постигне самоконтрол.
Коментари