Жените от древното племе Яо спазват традиция на повече от 2000 години, с която пресъздават в реалността приказката за Рапунцел, а заради обичая им селището им се нарича селото на дългите коси.
Жените от това племе подстригват косите си само веднъж в живота си, като с този ритуал показват, че са готови за женитба. До 18-годишна възраст момичетата оставят косите си да растат на воля, а когато са достатъчно зрели за брак, отрязват половината от тях.
Свещеният ритуал на подстригването се извършва край реката в близост до село Хуанглоу, а това е първото и последното подстригване за момичетата. Отрязаните кичури след това се запазват в семейството.
След като се подстриже, жената от племето Яо си оформя прическа, съгласно нейния социален статус. Ако е сгодена и омъжена, навива косата си на кок, а ако все още е необвързана, увива косата си с шал.
Близо 60 жени от това племе продължават и днес да спазват хилядолетната традиция. Повечето от тях имат коси с дължина между 1 и 2 метра, а това, което предизвиква най-силно удивление, е, че дори в зряла възраст, косите им не побеляват. Те остават здрави и сияйни до самия край на живота им.
Предполага се, че този ефект се дължи на оризовата вода, която всяка жена от племето приготвя у дома. Тя сварява ориз и вода, а след това оставя сместа да ферментира за едно денонощие. Накрая добавя само няколко етерични масла и използва микса при къпане.
Жителите на древното племе все още вярват, че дългите коси носят дълголетие, богатство и щастие и затова косите на жените им са гордост за тях.
Коментари