Всички хора се сблъскват със стрес, когато желанията им не бъдат изпълнени, твърдят канадски психолози. Причината на недобре подбраното желание обаче е най-често в грешната мотивация.
Защото желанията на човек понякога са свързани не толкова с потребностите на оцеляването му, колкото с конкуренцията. Той не просто иска да има повече от хората, а хората да имат по-малко от него.
Точно затова завиждаме уж благородно на приятелката, която се е омъжила за богаташ, и веднага започваме да клюкарстваме, че там явно не става въпрос за любов, а за сметкаджийство.
Прекалено високата летва обаче довежда дотам, че желанията просто няма как да се сбъднат, а пък това, от своя страна, води организма до стрес. Помислете какво искате вие и ще разберете, че колкото и малко да ви се струва, е прекалено.
Обикновено това включва: Искам красиво, умно и богато гадже, което да ме обича, искам високоплатена работа, която да ми харесва, искам да обикалям света, искам да посещавам всички светски събития и да съм в центъра им...
Това не е всичко: следват желания за корекции на фигурата, на лицето, на косата, на колата, на апартамента и куп искания, които няма как да бъдат изпълнени, особено пък наведнъж.
Всичко това ние искаме, без да знаем, че в резултат на неосъществено желание в кората на главния мозък се образува силно огнище на „замразена”, т.е. неизразходвана емоция, която подчинява всички енергийни сили на организма.
Оттам, без сами да разберем защо, ние променяме цялостното си поведение дори спрямо най-близките си. За да възстановим баланса, трябва да изразходваме тази замразена емоция.
В противен случай започва верижна реакция – възбужда се хипоталамусът, който ката хипофизата да отдели в кръвта ни голямо количество адренокортикотропни хормони. Те пък карат надбъбречната жлеза да отдели адреналин и хормони на стреса.
Тези хормони предизвикват учестено дишане, сърцебиене, нестабилно кръвно налягане, главоболие, непредизвикано с нищо чувство на страх, гняв и притеснение. Това направо побърква нервната ни система и вътрешните ни органи.
Понякога стресът, предизвикан от несбъднати желания, се неутрализират от човешкия организъм, който пренасочва енергията в някакъв вид мания - компютърни игри, пристрастяване към виртуален секс или към алкохол.
Коментари