Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Празници»Отдаваме почит пред паметта на свети Иван Рилски

Отдаваме почит пред паметта на свети Иван Рилски

редакция:
Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k
Св. Иван Рислки
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.
Виж ››

На 19 октомври се почита паметта на Свети Иван Рилски Чудотворец, който се приема като небесния закрилник на целия български народ. Днес е и храмовият празник на Рилския манастир.

От 1995 година Свети Иван Рилски е обявен и за покровител на българските лекари.

На този ден се дава специална празнична литургия, като за празника в най-големия български манастир се очаква да пристигнат стотици хора.

Източниците не са сигурни за точната година на раждане на Иван Рилски, но се смята, че светецът е роден през през 876 година в село Скрино край Дупница.

До 25-годишна възраст светецът е бил пастир. След това той се замонашва, като първоначално постъпва в манастира Свети Димитър, намиращ се под връх Руен във Влахина планина.

Там Иван Рилски придобива богословско образование, изучава богослужебните книги, получава духовнически сан и се подготвя за великата си духовна мисия.

Отдаваме почит пред паметта на свети Иван Рилски

Веднага след като приема монашеството, светецът се отдава на строг пост и молитва. Скитанията на светеца започват от планината Витоша, но след това се премества в Рила, където основава едноименния манастир.

Свети Иван Рилски умира на 70-годишна възраст, като посвещава целия си живот на християнски пост и молитви.

Днес мощите му се пазят в близост до Рилския манастир, където също се отслужва литургия.

До Рилския манастир се намира и пещерата, където е живял Иван Рилски. Вярва се, че ако поклонниците преминат през тесния ѝ проход, означава, че нямат грехове.

Днешният празник се нарича още Отчов ден и се свързва с вярването, че приживе свети Иван Рилски е имал чудотворната способност да лекува очните болести.

За здравето на очите и лицето вярващите се измиват на чешмата в близост до светата обител. Край каменната стена на тази чешма могат да се оставят листчета с молби, които светецът да изпълни.

Листчетата се събират в малка урна, която се закрепя на дърво. Вярва се, че това дърво е било последното място, на което Иван Рилски се е молил.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest