На 1 август Православната църква чества седем мъченици Макавеи и майка им Соломония, известни от Стария завет. Почит се отдава и на техния учител Елеазер.
В народния календар този празник също се отбелязва, но под името Първи Макавей, а също и Зетьовден.
Макавеите в народните представи
На този ден според народните представи идва края на лятото и прелетните птици ще започнат да се подготвят да отлитат. Обредните ритуали отбелязват тази преходност в живота, който непрекъснато търпи промяна.
На всяка дата, която се явява край на нещо и началото на ново събитие, се провежда гадателска практика. В случая според времето от 1 до 12 август се гадае какво ще бъде времето за всеки от следващите 12 месеца от годината.
Първият ден на август отговаря на септември и така до следващата година. За хората в по-далечното минало това е била информация, свързана с началото на новия аграрен цикъл. Желанието да бъде посрещнат сезонът с подготовка се определя от стремежа за богата реколта.
Обредни християнски практики, свързани с Макавеите
В деня на Първия Макавей започва Богородичният пост, който трае 2 седмици, до празника Успение Богородично, който е на 15 август. В обредните ритуали има много забрани, като тази за всякаква домакинска работа - пране, миене, тъкане, шиене и други. В основата е страхът от болести и нещастия, които могат да застрашат както хората, така и домашните животни.
В различните региони на страната празникът има свои названия - Протоягус, Панталей-Макавей, Чуруците и други.
На повечето места Първият Макавей е известен и като Зетьовден. Традицията изисква да се ходи на гости в дома на тъста. Този ритуал е свързан с култа към предците - младите гостуват на старите, а те поднасят трапеза с богата храна. Обредните хлябове и вино са задължителна част от гощавката.
След като трапезата се раздига, зетьовете отиват на хармана и най-възрастният от тях гони с пръчка по-младите сред весели викове и закачки. В тази игра е заложен стремежът към благополучие в дома, плодовитост на животните и богата реколта. Този празник е влязъл в съкровищницата на народните обичаи и вярвания.
Коментари