На 17 юли Българската православна църква почита Света мъченица Марина. На Маринден празнуват всички, които носят името на светицата, означаващо морска.
Света Марина е била дъщеря на езическия жрец в Антиохия през III век. Още от малка светицата е възпитавана от баща си в идолопоклонничество. Но Марина решила да приема християнството и да се покръсти.
Гоненията срещу нея оглавил собствения ѝ баща. На 16-годишна възраст управителя на източните римски провинции Олимврий я подлага на тежки мъчения заради това, че не искала да се откаже от вярата си.
Макар че Марина била християнка, тя все още не била кръстена и по време на изтезанията се молила на Бог да бъде извършено Светото кръщение преди да умре.
Неочаквано Олимврий решил да удави Марина и хвърлил девойката с камък на врата във водата. Тогава тя отново започнала да се моли да бъде покръстена и изведнъж веригите около врата ѝ се разкъсали и тайнствена светлина окъпала младото момиче.
Така тя изплувала на повърхността и започнала да пее, защото вече била кръстена. Римските войници веднага я заловили, след което тя била осъдена на смърт и убита.
В българските народни вярвания Света Марина се приема за покровителка на водите и най-вече на Южното Черноморие. В деня, когато се почита нейната памет, се смята, че водата в църквите и манастирите, носещи нейното име, е лечебна.
Света Марина е покровителка и на брака.
В Странджа, Родопите и по поречието на река Струма светицата е известна като господарка на змиите и лечителка на ухапаното от тях.
В народния фолклор днешният празник е известен и като Горещници и се празнува 3 дни, като празниците завършват днес. Празникът се отбелязва, защото в народния календар 15, 16 и 17 юли са били най-горещите дни в годината.
Днес не трябва да се работи, да се пали пещ, да се пече хляб и да се пере, за да се предпази домът от пожари.
Заради факта, че празника на Света Марина съвпада с Горещници, светицата се нарича още Огнената Марина.
На празника на Света Марина имен ден имат Марина, Марин и техните производни.
Коментари