На 15 септември православната църква почита Св. вмчк Никита. Преп. Филотей. Св. мчк Леонид.
Свети великомъченик Никита Готски е бил от народа на готите, които през трети/четвърти век са заселявали от двете страни на река Истър (Дунав) и от своя досег с византийската империя и нейната култура постепенно започнали да приемат християнството. В средата на IV век готският епископ Улфила (Вулфила) превел Свещеното Писание на готски език и това още повече помогнало за християнизирането на народа му.
По времето на готите, през четвърти век, християнството се разпространило бързо по бреговете на река Дунав.
Готите а източно германски народ от Античността. Историята на готите, е че са разделени на вестготите и остготите и играят важна роля за падането на Западната Римска империя и формирането на Средновековна Европа.
Вестготите населявали предимно днешна Румъния и Бесарабия, а вестготите населявали между реките Дон и Днестър. Така те били разделени между две държави, сред които пламнала война.
В едната държава владетел бил Анатарих, езичник, гонител на християнството, а в другата – Фритигерн, християнин, закрилник на християнстовото.
Анатарих победил. Фритигерн се обърнал за помощ към византийския император Валент. Цяла армия му била изпратена на помощ. Фритигерн преминал наново Дунава, начело с грамадна войска и така той победил.
Приемникът на готския епископ Теофил, епископ Вулфила, открил готската азбука и превел на готски език много богослужебни книги. В резултат на това християнството се затвърдило още повече.
Особено допринесъл за неговото укрепване св. Никита, който бил един от прославените мъже сред готите.
По-късно обаче Атанарих се върнал отново в родината, сформирал войска, насочил се срещу войските на Фритигерн, разбил ги и взел в ръцете си властта над цялата готска земя оттатък Дунава. Езичник–фанатик, Атанарих подигнал страшно гонение против Църквата.
Никита живял по времето на император Константин Велики, в първата половина на IV век. Още като дете той бил въведен в християнската вяра от готския епископ Теофил (участвал в Първия вселенски събор в град Никея). Но готският вожд Атанарих, който бил езичник, започнал гонение на християните сред своя народ.
Св. Никита излязъл в защита на християнската вяра. Починал мъченически на 15 септември 372 година. Тленните останки на св. Никита били прибрани тайно, отнесени и погребани в Киликия от християнина Мариан.
На 15 септември имен ден честват всички, които носят името Никита.
Коментари