В днешния неделен ден православните християни празнуват Месни Заговезни, които всяка година се честват винаги в неделя точно осем седмици преди Великден.
Месни Заговезни е първият празник, свързан с настъпващата пролет. Понеже Великден всяка година се пада на различен ден, празниците, свързани с Възкресение Христово, също се изменят всяка година.
За днешния празник се приготвя традиционна вечеря с месни ястия. Това е последният ден, в който е позволено да се яде месо, защото от утре месните ястия са забранени до Великден.
Наименованието на празника – Заговезни, произлиза от думата заговявам, което означава започвам да постя. Седмицата между Месни Заговезни и Сирни Заговезни се нарича Сирница и се приема като подготовка за Великия пост.
Сирни Заговезни тази година се пада на 26-ти февруари.
Православното християнство позволява по време на Сирница да се храним със сирене, мляко, други млечни продукти и яйца.
До Сирни Заговезни трябва да приключат всички венчавки, защото по време на Великденския пост сватбите са забранени.
На Месни Заговезни по традиция младите семейства трябва да посетят кръстниците си и родителите на булката, носейки им дарове от варена кокошка, обреден хляб, вино и торта.
На днешния ден цялото семейство се събира около масата, като традиционните ястия, които се приготвят, са варена кокошка, свинско с кисело зеле, свинско с булгур или нахут, сарми с месо, баница с животинска мазнина (мас, краве масло), баница с месо.
В храмовете на Месни Заговезни се четат текстове от Евангелието, припомнящи Страшния съд.
През седмицата на Сирница църквата припомня за трагичните последици от греха и призовава всички към служба на ближния и към добродетелност.
През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени.
Коментари