На 31 юли православните християни отбелязват Богородични заговезни. На този празник за последно може да се хапва месо, тъй като от утре, 1 август, започват Богородичните пости.
Богородичните пости са период на въздържане от месо, храни с животински произход и мазна храна. Той започва от 1 август и продължава до 14 август. Въздържането е за телесно и духовно пречистване като почит към Богородица.
През август се отбелязват 2 празника, посветени на Божията майка – Преображение Господне и Успение на пресвета Богородица, които се празнуват съответно на 6 и 15 август. Последният ден на юли пък е посветен на Богородичните заговезни.
Чрез 2 седмици пост християните показват уважението си към Дева Мария. Освен с отказа от някои хранителни продукти, постът се прилага и на духовно ниво чрез въздържане от лоши мисли и пороци.
По време на всеки православен пост християните трябва да се въздържат от шумни развлечения и кавги задно с въздържане от обилното хранене.
Но въпреки ограниченията Богородичният пост е по-лек Великденския и Коледния пост. Строг пост се спазва само в понеделник, сряда и петък. В тези дни се препоръчва консумацията само на сурови плодове и зеленчуци.
В останалите дни от седмицата се разрешава консумацията растителни мазнини, варени гозби и вино. На празника Преображение Господине се разрешава и консумацията на риба.
Най-старото място, свързано със света Богородица, е храмът Успение Богородично в Ерусалим. Той е издигнат през IV век върху мястото, където според преданието е било положено тялото на Божията майка в Гетсиманската градина.
Коментари