Група от германски учени успя да възстанови генома на Хайделбергския човек, който е живял преди 400 хиляди години.
При възстановяването и последвалото декодиране на митохондриалната ДНК се оказало, че Хайделбергският човек не е роднина на неандерталеца, както се смяташе, а е предшественик на Денисовия човек, макар че скелетът му много приличаше на скелетите на древните хора, които са живеели преди 300 хиляди години.
Направеното откритие е изненадващо за научните среди, защото в пещерата, в която е открит скелетът на Хайделбергския човек, досега не бяха намирани предшественици на Денисовия човек.
Скелети на Денисовия човек са намирани само в областите около Алтай.
Хайделбергският човек е изчезнал вид от рода Хомо и е станал известен благодарение на фосилни находки от преди 600 хиляди години, намерени в Европа.
Този древен човек е населявал Стария континент преди неандерталеца и се смяташе за негов пряк предшественик.
Хайделбергският човек се отличава с по-голям обем на черепа, който е подобен на средните размери при съвременния човек.
Средният му ръст е стигал до 180 сантиметра и е бил с по-мускулесто тяло от Хомо сапиенс.
Възстановката, която била направена по челюстта и по намерения на по-късен етап череп в Араго, довела до заключението, че Хайделбергският човек със сигурност е ходил прав.
Учените считат, че освен зараждаща се интелигентност, той имал добре сложено тяло, ниско чело, изразителни очи и месести устни.
Предполага се, че този наш предшественик е набавял храната си предимно чрез лов и е предпазвал тялото си с кожи.
Изследваните останки на Хайделбергския човек бяха открити в испанската пещера Сима де лос Уесос.
Първият скелет на Хайделбергския човек е намерен на 21 октомври 1908 г. край германския град Мауер, на 17 км от Хайделберг.
Сравнително нови находки подсказват, че Хайделбергският човек може би е първият от рода Хомо, който погребвал мъртвите си, но засега това е само хипотеза.
Според някои изследователи той е използвал примитивен език.
Коментари