Най-старият океански хищник е бялата акула. Наскоро учените за първи път разкодираха нейния геном. Оказва се, че той до голяма степен е сходен с генетичния код на човека.
Бялата акула (Carcharodon carcharias) е една от най-големите хищни риби. Тя винаги е представлявала голям интерес за учените. Този интерес е особено силен днес, когато този вид се намира на ръба на изчезването.
Белите акули дълго време са смятани за "генетична загадка". Наскоро учени от Корнелския университет, САЩ, за пръв път се заели с трудоемката задача да дешифрират нейния генетичен код.
За изследването учените използват сърцето на бяла акула, която е била уловена от бракониери и предадена на учените от американските правоохранителни органи. Гените на акулата били сравнени първо с тези на рибата данио, а след това и с тези на човека.
Риба данио представлява малка рибка, която служи за образец, тъй като е най-добре проучена. Оказало се обаче, че белите акули по нищо не приличали на нея. Това било изключително странна констатация, най-вече от еволюционна гледна точка, тъй като данио стоят доста близко до морските хищници.
Когато учените сравнили гените на акулата и човека, отново се натъкнали на странно откритие - протеините, отговарящи за метаболизма при акулите, се оказали сходни с тези при човека. Този факт може да се обясни само с това, че белите акули са отчасти топлокръвни риби.
Следователно обменът на вещества при тях е по-интензивен, отколкото при студенокръвните риби. Тезата предстои да бъде доказана, като в бъдеще се проведат още изследвания, при които да се сравнят гените на бялата акула с тези на други топлокръвни хищници.
Преди няколко години австралийски учени успяха да разшифроват напълно генома на кенгуруто. Тогава отново се доказа, че генетически торбестото животно много прилича на човека.
Учените предположиха, че генетическите предшествениците на човека и кенгуруто са “се разделили” преди около 150 млн. години. За сравнение мишките и хората са генетически сходни на около 85% и са се “отделили” един от друг преди около 70 млн. години.
Коментари