Пещерата Бачо Киро край Дряново е на път да промени изобщо възприятията ни за света и еволюцията на човека, защото в нея откриха част от най-стария Homo Sapiens в Европа. Учени откриха части от вкаменелости на кост и зъб (кътник), датиращи от преди 45 хиляди години.
Тази революционна находка доказва, че Homo Sapiens са навлезли в Европа много по-рано, отколкото се предполагаше досега.
Това откритие е дело на разкопки, ръководени от Жан-Жак Юблен и Хелън Фелас от Института за еволюционна антропология в Лайпциг Макс Планк. В проучванията са участвали и български изследователи - Свобода Сиракова, Росен Спасов, Николай Сираков и Ценка Цанова.
От находката се прави и още един изумителен извод: по това време континентът е бил обитаван от неандерталци. Следователно двата вида са съжителствали заедно в продължение на хиляди години (8 000) и очевидно Homo Sapiens са повлияли изключително на „културата” на неандерталците.
В пещерата Бачо Киро са открити 5 вкаменелости (каменни и костни сечива, както и украса от зъб на пещерна мечка), а заключението на археолозите се основава на ДНК анализ. С тази находка се слага край на дългогодишния спор откъде са артефактите. Според изследователите въпросните предмети са дело на Homo Sapiens, а не на неандерталците.
Палеонтологът Жан-Жак Юблен, ръководител на мисията, заключва, че човешките останки в пещерата датират от преди 43-46 хиляди години, а артефактите на мястото - вероятно от преди 47 хиляди години.
Юблен обяснява:По всичко личи, че това е времето на най-ранната „вълна” съвременни хора в средните географски ширини на Евразия.
По думите му има доказателства, според които може да се направи обоснованото предположение, че скоро след това са се появили Homo sapiens на същите ширини в Моравия и Монголия.
По същото време неандерталците вече са обитавали Европа, и то от стотици хиляди години.
Изследователят Юблен смята, че двата вида са живели съвместно в продължение на 8 000 години. На този етап обаче не е ясна причината за изчезването на неандерталците. Жан-Жак Юблен смята, че това се дължи на конкурирането с Homo Sapiens, но това не е станало изведнъж.
В пещерата край Дряново са намерени и много животински останки, според които може да се направи заключението, че предците ни са ловували пещерни мечки, бизони, гигантски елени, коне, хиени и лъвове.
Забележителни са и другите открити артефакти – кремъчни остриета и множество предмети за украса, включително мъниста от бивните на мамут и висулки от мечешки зъб.
Подобни предмети са намерени и в Западна Европа, но се смята, че те са изработени от неандерталците, което е доказателство според учените, че те са възприели елементи от културата на Homo Sapiens.
Антропологът от Университетът в Ню Йорк Шара Бейли, която е съавтор в изследването, каза: Разполагаме с резултатите от ДНК тестовете, според които може да се заключи, че неандерталците и Homo sapiens са си взаимодействали, когато са се срещали. На някои места тези контакти може дори да са били "приятелски".
Коментари