На 11 ноември според православната традиция се почита паметта на великомъченик Свети Мина, чието име означава месечина, Луна.
На този ден имен ден празнуват Мина, Минка, Минко, Минчо, Виктор, Виктория и Викентий – все имена, които означават победа.
Свети Мина се смята за воин и покровител на семейството, сираците, бездомните, пазител на пътуващите на дълъг път и лечителите.
Светецът е и закрилника на жените, и на този ден те трябва задължително да се помолят за здравето и благополучието на децата си.
Днешният ден е обявен за професионален празник на охранителите.
В хрониките за Свети Мина се разказва, че той е бил египетски воин, служил във войската в Котуанската област, когато в Рим царували императорите Диоклетиан и Максимиан.
Те издали указ, според който трябвало да се измъчват и да се убиват всички християни, които не се покланят на идолите.
Понеже Мина бил силно вярващ, той изоставил войнското си звание и се оттеглил в пустинята, където се отдал на пост и молитва.
През това време идолопоклоническите празници в областта не спирали.
При едно от зрелищните жертвоприношения, които организирали езичниците, христолюбивият Мина решил да влезе в града и за изобличи самозабравилите се невярващи.
Това предизвикало гнева на градоначалника и той наредил Мина да бъде заловен и жестоко измъчван.
Светецът отказвал да се поклони на идолите на езичниците и затова бил посечен с меч, а трупът му бил публично изгорен.
Мощите му били тайно погребани в църква в град Александрия, където по-късно започнали да се случват чудеса.
От днес започват Вълчите празници, които водят след себе си най-дългите нощи.
В народните представи Свети Мина е бил господар на вълците, които трябвало да пуска и да прибира.
Християнският празник бележи средата на така наречените Вълчи празници - от Архангеловден до Коледни Заговезни. Това е времето, в което вълците бесуват.
По това време хората довършвали всички започнати ремонти, поправяли огради и запушвали процепите, през които можели да се промъкнат караконджули и други зли сили.
Вижте кои са чудесата на Света Мина.
Коментари