Безспорно е твърдението, че музиката влияе на човешките емоции. Някои песни ни правят гневни, други тъжни, а трети ни настройват романтично. Но възможно ли е музиката да оказва въздействие на здравето?
Изследвания на психолози от универсиета „Дюк“ установиха, че музикалната терапия може да подобри човешкото здраве. Специалистите установяват, че звуковите вълни предизвикват реакции върху централната нервна система, а това влияе благотворно на човешкия организъм.
До подобно заключение стигнаха и учени от щата Мериленд. Те проведоха експеримент, който доказа, че слушането на любимата музика води до разширяване на кръвоносните съдове с 26%.
Според учените музиката може да лекува психически разтройства като депресия, тревожност, безсъние и здравословни проблеми като високо кръвно, болки в корема и проблеми с алкохол.
Експертите са подбрали мелодии, които се оказват лечебни за съответните състояния.
За тревожност се препоръчва шеста симфония на Бетховен.
При безсъние – пролетна песен на Менделсон
При заболявания на нервната система – валсовете на Щраус
При потиснатост – „Пролет“ на Вивалди
При високо кръвно – „Сватбеният марш“ на Менделсон
При мигрена – „Един американец в Париж” на Гершуин
При болки в корема - валсовете на Чайковски
За проблеми с алкохола и никотина - "Аве Мария” на Шуберт
При проблеми с хормоналните жлези – рок музика
При проблеми със зрението – симфониите на Моцарт
Музиката се използва като терапия от хилядолетия. Още в Древен Египет и Гърция лекарите са използвали вокалната терапия и са изписвали „музикални рецепти“, с които да се повлияе на засегнатата област.
Причината, някои мелодии да има толкова силно влияние върху физическото и психическото здраве е, че нервните импулси, които възникват при определени звуци, имат същата честота като самите звуци.
Според закона за резонанса – всеки обект трепти със собствена вибрация. Трептенията при човек се изравняват с трептенията на околната среда. По този начин можем да си влияем както положително, така и отрицателно.
Коментари