Резултатите от последните проведени изследвания са показали, че 5 процента от населението почти всяка вечер сънуват кошмари без да имат някакви травми или психически заболявания.
Професорът по клинична психология от университета в Дюселдорф - Рейнхард Пиетровски, споделя, че в практиката си е срещал много хора, които страдат от разстройство на съня.
След време тези хора развиват страх от съня заради своите кошмари и силно безпокойство, което може да се влоши, ако не се обърнат към терапевт навреме.
През средата на 90-те години Рейнхард Пиетровски активно изучава психологията на кошмарите.
Експертът стига до заключението, че страшните сънища идват само през втората половина на нощта.
Кошмарите представляват феномен с много открити въпроси, макар че човечеството се занимава с тях от незапомнени времена.
Но и до днес съществуват само хипотези за възникването на страшните сънища.
В Древността с думата кошмар се обозначавал женски дух, който нощно време се спускал върху гърдите на спящите хора, изсмуквал въздуха им и така предизвиквал кошмарни сънища.
Съвременните теории смятат, че човешкият мозък сам създава образите в съня, провокирани от подсъзнателните конфликти, които ни вълнуват.
Кошмарите основно възникват през фазата на бързия сън.
Основните сюжети, които се въртят, са свързани със смърт, смъртни опасности, преследване, чудовища и злодеи.
Проучванията на Пиетровски са показали, че хората, които най-често страдат от хронични кошмари, са подложени на силен стрес в работата или семейството.
Другите основни виновници за кошмарите са определени медикаменти или телесни заболявания.
Според Пиетровски най-успешната терапия за избавяне кошмарите е тълкуването им.
Специалистът съветва, след като се събудите, да запишете в детайли съня си и чрез образите в него да стигнете до същината на проблемите си.
Някои символи могат да бъдат много точни и показателни, като например паяците, които според много изследователи олицетворяват доминиращ и тираничен родител.
Коментари