Великият водосвет е сред най-тържествените моменти в богослужебната традиция. Той е възпоменание на Христовото кръщение във водите на река Йордан. Водата се освещава чрез потапянето в нея на въплътения Бог.
История на кръщението на водата на Богоявление
Още през ХII век църквата утвърждава 2 пъти през годината да се прави Велик водосвет - на Богоявление е първото освещаване на водата. Светената вода вярващите приемат за здраве и духовно очистване.
Празникът напомня необикновено събитие, когато се чули думите на Бог Отец от небесата, посочвайки своя Син, над когото спуска своето благоволение.
Освещаването на водите има обаче още по-древна история. В началото на II век блаженият Августин говори за освещаването на водата за здраве и благоволение, а свещеникът чете молитва за това.
Възможностите на светената вода
Осветената вода придобива по-различни свойства, а чудодейните качества на тази специална вода са доказани експериментално. Магията е във формата на кристалите, които осветената и обикновената вода образуват при замръзване. На светената вода кристалите са изящни и с правилна структура, докато при обикновената те са почти безформени. Колкото по-красиви кристали образува водата, толкова тя е по-лековита.
Освещавайки водата, хората призовават Светия дух да освети целия човешки живот.
Тази вода се приема за здраве и духовно очистване, като хората отпиват от нея и измиват очите си.
Ритуалът на кръщаването на водата на Богоявление
Богоявление, наричано у нас Йордановден, защото тогава Божият син е кръстен в река Йордан, се счита за последен от така наречените мръсни дни. В навечерието на празника на трапезата се слагат само постни ястия. Извършват се обреди с наричания на водата.
На самия празник Богоявление църквата извършва празнична служба, на която свещеникът хвърля кръста ритуално във водата. Младите момчета се хвърлят в ледените води, за да го извадят. Смята се, че този, който стигне пръв до него, ще бъде здрав през цялата година, а болните, които се измият с водата, ще оздравеят.
Литургията, която свещеникът чете, се нарича Велик водосвет. Светената вода в храма се сменя и всеки може да занесе от нея в дома си, да наръси за здраве и благополучие. Светената вода от предходната година се ползва, за да се омесят с нея 3 хляба - за дома, за гостите и за минаващите, който се оставя заедно с вино пред вратата.
На Богоявление празнуват и всички, които носят думата Бог в името си.
Коментари