На 22 март е световен ден на водата. Няма нищо по-меко и слабо от водата и няма нищо, което да я превъзхожда при разрушителна атака, е казал китайският мъдрец Лао Дзъ.
Наистина, способността на водата да омекотява и подхранва контрастира с грубата ѝ сила.
Водата е толкова позната за всички нас и в същото време е много загадъчна. Много нейни свойства могат да ви учудят. Други са толкова странни, че учените нямат обяснение за тях.
Малко хора знаят, че горещата вода замръзва по-добре. Тази способност на водата е била за първи път забелязана през 1963 година. Никой не знае защо става така.
Не е ясно и защо ледът може да ви накара да паднете. Тънкият слой вода в течно състояние върху повърхността на иначе твърдия лед причинява хлъзгане.
Но няма обяснение защо ледът, който е твърд, е единствен сред твърдите тела с течен слой върху повърхността му. Смята се, че този слой се образува заради вътрешното движение на повърхностните молекули.
Когато капка вода попадне върху повърхността, чиято температура е по-висока от точката на кипене на водата, капката може много дълго да се хлъзга по повърхността.
Това явление се нарича ефект на Лайденфрост и се получава, когато долният слой на капката се изпарява. Тогава молекулите на газ, които се образуват в този слой, не изчезват, затова присъствието им изолира другите слоеве на капката.
Известно е, че няма две еднакви снежинки. Всяка от тях е абсолютно уникална. Това се дължи на факта, че снежинката се образува, като придобива формата на проста хексагонална призма.
При всяко замразяване се губи част от молекулите заради различната температура, влажност и налягане на въздуха и така снежинката придобива уникалната си форма.
Още по-учудващ е фактът, когато говорим за тайните на водата, е, че всяка снежинка има шест абсолютно еднакви части, които благодарение на своя синхрон създават идеална хексагонална симетрия.
Все още е загадка и произходът на водата, която покрива седемдесет процента от земната повърхност. Смята се, че отпреди четири милиарда и половина години, когато водата се е озовала на планетата ни, до днес тя трябваше да се е изпарила.
Според някои хипотези преди четири милиарда години масивни обекти от външната част на слънчевата система са се ударили в Земята. Те вероятно са били пълни с вода, а сблъсъкът е превърнал планетата ни в гигантски резервоар.
Вижте още:
Коментари