Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Религии»Кой е апостол Тома

Кой е апостол Тома

Кой е апостол Тома
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Сред дванадесетте апостоли на Исус името на един е станало нарицателно за скептицизъм и недоверие. Това е апостол Тома, заради когото съществува изразът Тома Неверни.

Кой е Тома и как се сдобива с това прозвище, с което го помнят и отличават хората днес?

Произход на апостол Тома

Апостол Тома е наречен още Близнака, защото според легендата приличал на Христос на външен вид. Той бил от галилейския град Панеада, намиращ се в Северна Палестина и се занимавал с риболов.

Като чул божественото учение на Христос и видял неговите чудеса, Тома последвал Божия син и бил избран за един от дванадесетте апостоли, за което свидетелстват евангелистите Матей, Марко и Лука. В по-късни времена той става известен като Тома Неверни.

Апостол Тома според легендите

Тома бил един от най-преданите ученици на Исус. Предаността му била плод на искрена любов и сърдечна привързаност към Божия син. В Евангелието на Йоан се разказва, че когато Христос щял да тръгне на последното си пътуване към Ерусалим, където враговете му щели да го заловят, Свети Тома извикал няколко плахи апостоли да последват Учителя докрай и, ако трябва, да умрат с него.

Исус много харесвал Тома, с когото имал дълги лични разговори. Неговото присъствие сред апостолите било голяма утеха за всички честни скептици и помогнало на много обезпокоени умове да влязат в царството, дори и да не можели да разберат напълно всички духовни и философски аспекти на ученията на Исус. Апостолството на Тома е постоянно свидетелство, че Исус също обича честните скептици.

Тома обаче имал много труден и сприхав характер. Освен това той се характеризирал с известно подозрение и песимизъм още от ранна възраст. Но колкото по-добре го опознавали другарите му, толкова повече го харесвали. Те били убедени в неговата абсолютна честност и непоклатима лоялност. Тома бил изключително искрен и честен човек, но по природа доста придирчив.

Проклятието на неговия аналитичен ум било подозрението. Той вече губел вяра в хората, когато срещнал апостолите и така влязъл в контакт с благородната личност на Исус. Тази връзка с Учителя веднага започнала да трансформира целия характер на Тома, което довело до огромна промяна в отношенията му с другите хора.

Тома имал много трудни дни. Понякога ставал мрачен и унил. Въпреки това, когато дойдел моментът да се действа, Тома винаги се отзовавал.

Той служел като отличен пример за човек, който изпитва съмнения, бори се с тях и побеждава. Той бил човек с логичен ум, мислител.

Възкресение Христово

Това е известен и днес с това, което се случило след Христовото Възкресение. Притежавайки критично съзнание, апостол Тома не повярвал на разказите на апостолите за Възкресението на Исус Христос. Той не бил сред другите десет апостоли по време на явяването на възкръсналия Учител пред тях и заявил, че докато не види раните от пирони на ръцете на Исус и не пъхне пръста си в тези рани, няма да повярва.

И точно седмица по-късно, на осмия ден след Възкресението, учениците на Христос отново били в къщата и Тома бил с тях. И отново Исус им се явил и показал раните си на Тома, което веднага накарало Тома да го признае за свой Бог.

Тома, който някога бил по-слаб от другите апостоли във вярата си, според свети Йоан Златоуст, по Божията благодат станал по-смел, усърден и неуморен от всички тях, така че обикалял с проповедта си почти през целия свят.

Апостолска дейност на апостол Тома в Индия

Християнство

След възнесението на Исус Христос на небето и слизането на Светия Дух, апостолите хвърлили жребий помежду си къде всеки от тях да отиде да проповядва Божието Слово. Жребият на Тома се паднал да отиде в Индия, за да учи на истинската вяра различните народи, които живеели там - партите и мидийците, персите и хирканците, бактрийците и брамините и всички останали най-далечни жители на Индия.

И апостол Тома започнал да проповядва в Палестина, Месопотамия, Пирия, Етиопия и Индия, основавайки там християнски църкви.

Пътуването на апостол Тома до Индия е разказано в неканонични източници. Това са апокрифното Евангелие на свети Тома и индийските сборници Маргом Кали и Мапила Паатту.

Апостол Тома отплавал до Керала и основал християнска църква там, кръщавайки местните жители. Те обикновено се наричат сирийски християни. Според легендата Свети Тома е живял в Керала 12 години.

Много нещастия сполетели апостола. За това са запазени древни легенди.

По пътя за Индия апостол Тома срещнал богатия търговец Аван, който бил изпратен от индийския цар Гундафор в Палестина, за да намери добър архитект, който да построи царски дворец като дворците на римските цезари. По вдъхновение Господне Свети Тома се престорил на архитект и заедно заминали за Индия. При пристигането си Аван представил апостола на индийския раджа крал Махадеван като много умел архитект и раджата наредил на Тома да построи великолепен дворец за него. Тома казал, че ще построи такъв дворец и ще бъде дори по-добър, отколкото кралят може да си представи.

За строежа апостолът получил много злато, което раздал на бедните и нуждаещите се. Минали две години и раджата отново поканил апостола при себе си и попитал какво е постигнато през този период. А апостол Тома отговорил, че дворецът е почти готов, остава само да се довърши покривът. Възхитеният крал отново дал на Тома злато, така че покривът да съответства на блясъка и красотата на двореца. Всички тези пари апостолът отново раздал на болни и бедни хора.

Тогава приближените на владетеля му докладвали, че все още нищо не е построено на мястото, където трябва да стои дворецът. Ядосаният крал поканил Тома и попитал дали е построил нещо или не, а Тома отговорил, че дворецът е готов, но той го е построил на небето. Раджата заподозрял измама в този отговор и решил, че апостолът открито му се подиграва, и затова заповядал да бъде измъчван.

По това време братът на раджата, когото той много обичал, починал. В скръбта си раджата неутешимо оплаквал смъртта на брат си.

Но се случило чудо и братът бил възкресен. Той разказал за чудния дворец, който очаквал раджата на небето. Тогава владетелят освободил Тома и се покръстил.

Успение Богородично

Божията майка

По времето, когато Тома просвещава индийските страни с проповедта на Евангелието, настъпва времето за упокой на Божията Майка. В деня на Успението на Божията Майка по чудо почти всички апостоли, които преди това са се разпръснали в различни страни, за да проповядват Словото Божие, се събрали в Йерусалим, за да се простят с нея. Отсъствал само апостол Тома.

Според Божията воля само три дни след погребението на Дева Мария, апостол Тома се върнал в Йерусалим и бил много тъжен, че не можел да се сбогува и да се поклони на Божията Майка.

Има легенда, че на третия ден след погребението Божията майка се явила на апостол Тома и му хвърлила пояса си от небето за утеха.

Смъртта на апостол Тома

След това Тома отново се завърнал в индийските страни и там проповядвал за Христос, обръщайки мнозина към вярата със знамения и чудеса.

Светият апостол завършил живота си с мъченическа смърт. Тома е прободен с пет копия на планината, докато се молил пред кръста, който лично издълбал от камък. Той умрял прегърнал този кръст и бил погребан на мястото, където е католическата базилика Свети Тома на брега на морето. Планината, където Тома бил мъченически убит, по-късно била кръстена на него.

Мощи на Свети апостол Тома

Частици от мощите на Свети Тома се намират в Индия, Унгария, Италия и Света гора.

Мощите на светия апостол остават недокоснати в Индия до 4 век.

Но през 385 година част от мощите на апостол Тома е пренесена от Индия в град Едеса, сега Орфа. В Едеса над мощите на светия апостол е построена великолепна църква, където се стичат поклонници от далечни страни.

Впоследствие част от мощите на апостол Тома е пренесена в Константинопол, където е създаден храм на негово име при император Анастасий (490-518 година) от царския сановник Амантий.

През 1143 година в резултат на войната с мюсюлманите пада град Едеса. За да запазят светите мощи от оскверняване, кръстоносците ги пренесли на остров Хиос в Егейско море.

През 1258 година се провела битка между генуезците и венецианците за контрол над главните морски пътища, водещи на изток. Венецианците спечелили битката и пренесли светите мощи на апостол Тома от остров Хиос в своя град Ортона в Италия.

Оттогава и до днес мощите на апостол Тома се пазят в катедралата на град Ортона, към която се стичат многобройни поклонници от цял свят, за да се поклонят на светинята.

Вижте повече за апостол Петър и житието на апостол Павел.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest