Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Червените дъждове в Керала

Червените дъждове в Керала

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k
Червени дъждове, Керала
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Щат Керала в Индия е известен с червените си дъждове, наричани още кървави дъждове. Невероятният феномен, с който е известен щатът, се е случил в продължение на няколко месеца през 2001 година. От 25 юли до 23 септември 2001 година червените дъждове са валяли периодично, като са боядисвали дрехите на жителите в розов цвят.

Освен червените дъждове няколко пъти са регистрирани жълти, зелени и черни дъждове. Цветните дъждове валят над Керала от 1896 година - поне така е регистрирано в исторически писмени документи.

Последният път, в който над щата Керала е валял червен дъжд, е било през юни 2012 година. Кървавите дъждове покривали територия от няколко квадратни километра.

Метеорити

Според свидетелства на местните жители, преди първия кървав дъжд имало силни гърмежи и светкавици. От дърветата започнали да падат изгорели черни листа. Жителите на щата Керала съобщили също, че на места са се сформирали естествени кладенци.

Първоначалната хипотеза е била, че червеният дъжд е получил оцветяването си от взрив на метеорити, но след това са се провели задълбочени изследвания на този природен феномен.

Червените дъждове в Керала

Това проучване доказало, че червеният цвят на дъждовните капки идва от въздушни спори, които съдържат цветни частици, най-вероятно на местни растения. През 2006 година обаче е изтъкната хипотезата, според която тези спори са с извънземен произход.

Кървавите дъждове са древно явление, което е било описвано още в Омировата „Илиада”. Дълго време хората вярвали, че от небето капе истинска кръв, когато валели червени дъждове.

Това всявало паника сред населението. В древността хората са вярвали, че боговете изпращат наказание с кървав дъжд, защото жителите на местността не са им направили достатъчно жертвоприношения.

Кървавите дъждове се характеризират с това, че обикновено валят над малки територии. Те спират след около половин час непрекъснат валеж. Червените дъждове съдържат много въглерод, а освен това силиций, калций и магнезий, желязо, натрий, калий и фосфор.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest