Щат Керала в Индия е известен с червените си дъждове, наричани още кървави дъждове. Невероятният феномен, с който е известен щатът, се е случил в продължение на няколко месеца през 2001 година. От 25 юли до 23 септември 2001 година червените дъждове са валяли периодично, като са боядисвали дрехите на жителите в розов цвят.
Освен червените дъждове няколко пъти са регистрирани жълти, зелени и черни дъждове. Цветните дъждове валят над Керала от 1896 година - поне така е регистрирано в исторически писмени документи.
Последният път, в който над щата Керала е валял червен дъжд, е било през юни 2012 година. Кървавите дъждове покривали територия от няколко квадратни километра.
Според свидетелства на местните жители, преди първия кървав дъжд имало силни гърмежи и светкавици. От дърветата започнали да падат изгорели черни листа. Жителите на щата Керала съобщили също, че на места са се сформирали естествени кладенци.
Първоначалната хипотеза е била, че червеният дъжд е получил оцветяването си от взрив на метеорити, но след това са се провели задълбочени изследвания на този природен феномен.
Това проучване доказало, че червеният цвят на дъждовните капки идва от въздушни спори, които съдържат цветни частици, най-вероятно на местни растения. През 2006 година обаче е изтъкната хипотезата, според която тези спори са с извънземен произход.
Кървавите дъждове са древно явление, което е било описвано още в Омировата „Илиада”. Дълго време хората вярвали, че от небето капе истинска кръв, когато валели червени дъждове.
Това всявало паника сред населението. В древността хората са вярвали, че боговете изпращат наказание с кървав дъжд, защото жителите на местността не са им направили достатъчно жертвоприношения.
Кървавите дъждове се характеризират с това, че обикновено валят над малки територии. Те спират след около половин час непрекъснат валеж. Червените дъждове съдържат много въглерод, а освен това силиций, калций и магнезий, желязо, натрий, калий и фосфор.
Коментари