Евангелие на Свети Тома

Евангелие на Свети Тома

Независимо дали сте вярващи или не, нито пък каква религия изповядвате, е добре да сте запознати с историята на Евангелието на Свети Тома. Най-малкото от обща култура.

Евангелието на Тома, познато и като Коптското Евангелие ( написано е на коптски език върху папирус ) е един от най-ярките паметници на древния гностицизъм, наред с Евангелието на Истината, Евангелието от Юда, Евангелие от Филип и т.н.

Но да тръгнем от самото начало, защото дори не е крайно необходимо да знаете какво означава думата „гностицизъм“. Всички гностични съчинения са определяни като апокрифни, а „апокриф“ от гръцки език означава „таен“ или „скрит“. Това са онези произведения, които църквата определя като „неприемливи“ и които са се разпространявали извън нейното одобрение. Както за Православната, така и за Католическата и Протестантската църква.

Коптското Евангелие е исторически документ, представляващ древен библейски текст, но съдържащ в себе си достатъчно еретични послания, които са недопустими за Църквата.

През 1945 г. египетски фермер на име Мохамед Али Самман, обработващ земята си край Наг Хамади ( на около 80 км от известния египетски град Луксор), случайно попада на делва, която съдържа в себе си 13 папирусни свитъка, подвързани в кожа. Оказва се, че това е сборник от преводи от Новия завет, написани на коптски език, сред които е и неизвестното никому дотук Евангелие на Свети Тома.

Свитъците, които наброяват около 1200 страници, стават известни като Свитъците от Наг Хамади и се предполага, че са заровени в земята около 367 г., защото именно по това време Църквата налага пълна забрана на някои неприемливи за нея Евангелия. Придобилите ефекта на взривена бомба сред теолозите и историците свитъци днес се съхраняват в Коптския музей на Кайро и продължават да будят ожесточени спорове.

Музей в Кайро

Някои изследователи смятат, че Евангелието на Тома е един от най-ранните гностични текстове докато други са на мнение, че текста е писан цели векове по-късно. То съдържа 114 поговорки, започващи с думите „Исус каза“ и информацията в него до голяма степен се припокрива с официално признатите канони от Църквата. Онова, което го прави, неприемливо е основно, че Исус е описан като обикновен човек с неговите силни, но и слаби страни, както и твърдението, че апостолите Петър и Матей всъщност не са успели да разберат истинския смисъл на Христовото дело.

За Църквата всички апостоли са верни приемници на Хростовите учения, а самия Исус е безгрешен. Ще добавим и, че в Коптското Евангелие никъде не се споменава за Възкръсването на Исус, т.е. след разпятието не се очаква той да се завърне. Напълно неприемливо в очите на Църквата.

Исус Христос е представен по-скоро като наш брат, а не като абсолютен авторитет и върховен учител. Според Свети Тома Христос казва :„Който пие от моята уста, ще стане като мен и аз ще стана този човек и тайните ще му бъдат разкрити“.

Истината е, че макар Коптското Евангелие да се нарича Евангелие на Свети Тома, няма достоверни източници, че то е написано от Свети Тома. Възможно е дори да не е написано само от един човек, както и да е добавено допълнително към целия списък от свитъци. Кое твърдение е вярно вероятно може да покаже само времето.

Вижте още кога почитаме Тома Неверни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest