Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Космоса и Вселената»Тайните, които ни разказва за себе си най-малката открита черна дупка в Млечния път

Тайните, които ни разказва за себе си най-малката открита черна дупка в Млечния път

Тайните, които ни разказва за себе си най-малката открита черна дупка в Млечния път

Названието черна дупка отразява свойството на даден обект да поглъща всичко, което достига до нея, включително цялата светлина, без да отразява някаква част от нея.

Квантовата механика е открила, че черните дупки все пак могат да излъчват и имат температура, която е обратно пропорционална на масата им. Това създава трудност да бъде наблюдавано излъчването.

Тъй като нищо не може да напусне черната дупка, не е възможно да се наблюдава какви процеси се извършват в нейната вътрешност. Затова единственото, което може да се научи за черните дупки е масата им, моментите на импулса и електрическия му заряд.

Характеристики на най-малката черна дупка в Млечния път

Астрономическите наблюдения на Млечния път доведоха астрономите до откриването на най-малката черна дупка в него, която се явява и най-близо до Слънчевата система.

Тя се оказва и много интересна за учените, които решават да я именуват Еднорог.

Определени са параметрите на обекта. Нейната маса е 3 пъти колкото слънчевата. Този параметър се явява на долната граница за размер на тези тела, които имат толкова силна гравитация, че от нея не може да излезе дори светлината.

Черна дупка
Снимка: EHT Collaboration

Около най-малката черна дупка в Млечния път обикаля звезда, от типа червени гиганти. Двете тела образуват двойна звездна система.

Що се отнася до местоположението на черната дупка спрямо Земята, тя е на около 1500 светлинни години от нашата планета. Най-близката до нас звезда е Проксима Кентавър, която е на 4 светлинни години, което прави черната дупка Еднорог много далечна за Земята.

Защо най-малката черна дупка е толкова интересна за астрономията

Все пак нейната близост до Земята, взето във Вселенски размери и нейната малка маса правят Еднорог толкова любопитна за астрономите.

Тъй като черните дупки са 3 категории, за Еднорог може да се каже, че се е образувала от разпадането на само една звезда.

Поради силната си гравитация новата открита черна дупка има издължена, а не сферична форма. Друга интересна нейна характеристика е, че не взима материал от друга звезда, както е характерно за черните дупки, които са на орбита около някоя звезда.

Млечен път

Масата на гигантите сред черните дупки, като тази в центъра на галактика ни, която се намира на 26 000 светлинни години от Земята, е 4 милиона пъти колкото тази на Слънцето. Има и още няколко с междинна маса.

Астрономите не изключват да има и още по-малка черна дупка, с маса само 2, 6 пъти колкото Слънцето, в друга галактика, на 1000 светлинни години от Земята. Дали съществува такава черна дупка все още се оспорва, макар че има нейни възможни описания.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest