Откритията днес на планети или техни спътници не може да се прави така, както е било по времето, когато са направени най-важните астрономически открития.
Телескопите, които стават все по-съвършени, не откриват видими от положението на нашата планета небесни тела. За съществуването на такива потенциални все още неоткрити космически обекти днес се съди по поведението на познатите и наблюдавани непрекъснато планети.
По този способ италиански учени от националния институт по астрофизика съобщиха за откритието на признаци за съществуване на неизвестна планета, която обикаля около звездата, наречена Проксима Кентавър в близост до нашата Слънчева система.
Евентуалния нов космически обект е засечен, докато астрономите наблюдавали лъчевата скорост на звездата. Положението на светещото тяло леко се променило, без това да е свързано с орбитата на друга планета.
Недоказаният все още нов обект е получил името Проксима С. Астрономите смятат, че това небесно тяло принадлежи към групата супер земи. Масата на планетата е по-голяма от земната, но по-малка от тази на Нептун, принадлежащ към ледените гиганти. Смята се, че новооткритата планета не е подходяща за живот, защото е на голямо разстояние от своята звезда.
Смята се, че е възможно планетата да е с атмосфера от водород и хелий. Такива небесни тела обаче не се формират на места като това, където се намира тази планета. Така наречените супер земи се образуват в региони близо до с неговата линия. Така се нарича разстоянието от звездата, където водата в течно състояние замръзва.
Очакванията са Проксима С да се намира по-далече от тази условна граница. Евентуалното откриване на подобна планета ще постави под съмнение такава хипотеза. Това кара специалистите да се съмняват в съществуването на Проксима С. Изказват се предположения, че колебанията, които се наблюдават в положението на звездата, са резултат на нейната активност, а не са действието на неоткрита планета.
Необходими са и други параметри, които биха дали знак, че става въпрос за наличие на невидим обект. Такива за сега няма, но възможността за съществуване на неоткрито небесно тяло вълнуват силно астрофизиците.
Коментари