Коя е Хеката?

Коя е Хеката?

В световната митология повечето богини са красиви, добри, милостиви и даряват хората с различни способности. Има обаче и такива, които са далече от такава характеристика.

Богинята на мрака Хеката

Богините, които вдъхват страхопочитание и изискват специален вид преклонение от своите поклонници, включват и Хеката. Това е богинята на мрака в гръцката митология. Тя е абсолютния суверен на нощта, затова я наричат и богиня на нощта и тъмнината.

Под покровителството на това божество са призраците, чудовищата, нощните видения и магьосничеството.

Според митологията Хеката е родена от брака на Астерия и Титан Персийски. Зевс дава на Хеката властта над съдбата на жителите на морето и земята, а Уран я надява с неразрушима сила.

В някои версии на мита богинята Хеката носела на врата си огърлица от яйца, която давала тайнствена власт на това женско божество. Косата на Хеката било подобна на тази на Горгона Медуза и можела да превърне хората в камък. Изобразявали я с остри рога и факел в ръцете.

Теории за произхода на Хеката

Хеката - богиня на мрака

Първоначално Хеката е тракийско божество, почитано също в Мала Азия, а по-късно се появява в гръцкия пантеон. Там заема мястото на лунното божество, става и богиня на подземния свят и единствена сред богините можела да слиза в царството на мъртвите.

Покровителства призраците и вещиците. Най-често е изобразявана в компанията на кучета, с които обикаля нощем, както и с душите на мъртвите.

За първи път тази богиня е спомената от Хезиод през 8-ми век преди Христа. Религиозният историк Нилсън смята, че култът към Хеката води началото си от Кария. Това предположение той прави, защото в тази област има твърде много лични имена с корен от името на Хеката.

Други проявления на богинята Хеката

Хеката е особено популярна сред мистиците. Свързват я често и с мистериите. Нейните статуи са поставяни на места, където да служат за предпазване от нещастия и вреди.

С времето на това божество се придават все повече качества. Смятат я за покровителка на магьосниците и вещиците, но едновременно с това за защитник от демони и всякакви зли сили.

Магьосницата Цирцея, станала известна от Одисея на Омир, била жрица в храма на Хеката, а една версия предполага, че нейна жрица е била и Ифигения, дъщерята на Агамемнон.

Независимо от превъплъщенията си благодарение на четвъртата книга на Енеида и в по-късни времена на Шекспир, богинята Хеката се приема основно като божество на мрака, покровител на вещиците и магьосниците.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest