Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Тестове и Психология»Критичен към себе си - какво казва психологът за вас?

Критичен към себе си - какво казва психологът за вас?

Критичен към себе си - какво казва психологът за вас?

Психологията на човека търпи непрекъснато изследване, тъй като тя е най-уязвимият и променлив аспект от неговото развитие. Вследствие на семейната среда, генетичните фактори или различни социални поводи могат да възникнат психологически разстройства, засягащи личността.

Да бъдете критични към себе си може да бъде еднократно явление, но и повтарящо се действие. Във втория случай не се говори за обикновена критика, но за самокритика. Сама по себе си тя може да се окаже форма на психологическо разстройство, влияеща върху качеството на живот и личностното развитие. Самокритиката се изразява в самоговорене, прекален перфекционизъм, търсене на внимание, липса на устойчивост, затруднение в създаването на социални връзки и др.

Самокритиката е психологическо състояние, което може да бъде контролирано, но може и да излезе извън обсега на вашето ръководство. В този случай е необходима професионална подкрепа от доверен специалист. Ето какво препоръчват психолозите в случай на самокритика:

Оценявайте повече качествата си

За да преодолеете самокритиката, то първо трябва да се научите да откроявате своите положителни страни. Отсейте добрите си качества и се фокусирайте върху тях. Това ще ви помогне да осъзнаете своята стойност и да намалите критиката към себе си. Напомняйте си ежедневно, че заслужавате повече за положения труд и усилия, независимо в какъв аспект.

Общувайте повече с близките

Комуникацията с близките е ключов фактор за преодоляването, както на самокритиката, така и на всяко психологическо разстройство. Споделяйте повече с близките си за своите проблеми, натрапчиви мисли и упреци към себе си. Важно е да изградите качествена комуникация с близките, тъй като те имат добри намерения и чувства към вас. Те ще проявят разбиране, ще ви дадат съвет и ще ви помогнат да заобичате себе си.

Преодоляване на критичността

Определете реалистични очаквания

Често самокритиката произлиза от нереалистични очаквания. Твърде често, когато се критични в себе си, започвате да храните твърде големи надежди за неща, които искате да ви се случат. Започвате да изграждате грандиозни мечти и да си поставяте твърде много цели за постигане. В един момент те стават твърде невъзможни и неосъществими, което ви разочарова и обвинявате себе си.

Решението е да минимизирате очакванията си към самите вас и към околните. Напомняйте си, че не можете да контролирате всичко и някои неща се случват така, както е по-добре за вас в настоящия момент.

Вижте още: Каква карма носи непрекъснатата критичност

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest