Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Тестове и Психология»Как да преодолеем негативните убеждения?

Как да преодолеем негативните убеждения?

Негативни убеждения

Някъде дълбоко в нас живеят думи, изречени от други или от самите нас, които днес управляват избора ни, емоциите ни, границите ни.

„Не си достатъчно добър“, „Ще се провалиш“, „Хората няма да те разберат“ – тези изречения рядко звучат на глас, но често шепнат в мислите ни и оформят живота ни без дори да го осъзнаваме.

Това са негативните убеждения – вътрешни гласове, изтъкани от страх, срам или болка, които действат като филтър към реалността. Те не са истини, но се държат като такива. И колкото повече ги повтаряме, толкова повече ги превръщаме в основа на решенията си.

Какво представляват негативните убеждения

Негативните убеждения са заключения, които сме направили за себе си, за другите или за света, базирани на ранни преживявания, травми, възпитание или културни влияния. Те не са факти, а интерпретации – но с времето ги приемаме като даденост.

Някои от тях са лесно разпознаваеми (Никога няма да успея), други са по-прикрити (Не заслужавам любов, затова не се отварям към хората). Общото между всички тях е, че поставят ограничения – върху поведението ни, върху мечтите ни, върху връзките ни.

Как се формират

Повечето от нас не се раждат с негативни убеждения – ние ги научаваме. Ето някои от основните източници:

- Детството – критични родители, липса на емоционална подкрепа или високи очаквания често водят до мисли като „Трябва да се доказвам, за да ме обичат“;

- Травматични преживявания – отхвърляне, загуба, унижение, които оставят отпечатък и ни карат да създаваме защитни механизми, превърнати в убеждения;

- Социална и културна среда – медии, училище, религия, обществени норми – всички те могат да внушат модели като „успехът е само с пари“ или „трябва да се сравняваш с другите“.

Как да ги разпознаем

Страхове

Преодоляването на едно убеждение започва с осветяването му. Негативните убеждения често се крият зад автоматични мисли, повтарящи се емоционални реакции или самосаботиращи поведения.

Задай си въпроси като:

- Какво си казвам, когато нещо не се получи?

- Какви фрази чувам вътре в себе си, когато съм в стрес?

- Повтарям ли един и същи модел в отношенията си или в работата си?

След това се опитай да разпознаеш кое е убеждението зад тези мисли. Например: „Не се справих добре на интервюто“ може да прикрива убеждението „Не съм достатъчно добър“.

Стъпки към преодоляване

Неувереност

Разрушаването на едно убеждение не става с магическа пръчка. Но има ясен процес, който можем да следваме:

1. Назови убеждението

Първата и най-важна крачка е да го изречеш. Да му дадеш форма. Да го напишеш. Например:

„Вярвам, че ако покажа слабост, ще бъда отхвърлен.“

Когато го изкараш от мъглата на подсъзнанието, вече имаш нещо, с което можеш да работиш.

2. Проучи произхода му

Задай си въпроса: Откъде идва това негативно убеждение? Кой ми го внуши?

Често ще откриеш, че то не е твое, а заето – от родител, учител, партньор, дори от обществото. Това разбиране е освобождаващо – то те отделя от убеждението.

3. Провери дали е истина

Следващата крачка е да поставиш убеждението под съмнение. Наистина ли винаги се провалям? Наистина ли никой не ме разбира?

Потърси доказателства „за“ и „против“. Запиши примери от реалността, в които си се справил, бил си приет, обичан, успешен. Събери реални факти, които показват, че убеждението не е абсолютна истина.

4. Преформулирай го

Вместо „Не заслужавам успех“, замени го с „Успехът изисква време и усилия, и аз съм на пътя към него“.

Това не означава да се залъгваш с празни фрази, а да създаваш нов вътрешен език, който е подкрепящ, реалистичен и отворен. Новите убеждения трябва да звучат като глас, който се грижи за теб, а не те осъжда.

5. Подкрепи го с действия

Убежденията се поддържат от опита. Колкото повече новото убеждение се „доказва“ чрез поведение, толкова по-силно става.

Например, ако вярваш, че гласът ти няма значение – започни да изразяваш мнение в малки, безопасни ситуации. Ако вярваш, че не си достоен за любов – започни да си даваш малки прояви на грижа и топлота.

Вижте още как да се издигнете над негативността наоколо, както и защо всяко негативно действие причинява страдание. и още нещо много важно - прочетете за техниката Одобрявам себе си на Луиз Хей.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest