Менталната интелигентност (IQ) е отговорна за това как възприемаме информацията чрез анализ на случващото се, решаваме проблеми и вземаме решения. Но това не е достатъчно, за да постигнете успех в общуването с хората и да живеете в хармония със себе си.
През 1990 г. американските психолози Джон Д. Майер и Питър Саловей говорят за нов вид интелигентност, която е отговорна за емоционалното възприемане на информацията. Това откритие предизвика фурор: осъзнавайки, че с помощта на емоционалната интелигентност (EQ) човек може да постигне успех, учените и психолозите започват активно да изследват тази тема и да опишат свойствата на EQ. А работодателите започват да обръщат повече внимание на социалните умения на кандидатите при наемане на работа.
Какво е емоционалната интелигентност
Емоционалната интелигентност (EQ, емоционален коефициент) е способността на човек да разпознава своите и чужди емоции, да разбира намеренията на събеседника, неговата мотивация и желания. Както и способността да се използват тези знания за решаване на практически проблеми.
HR анализаторите на Google в едно от проучванията анализират принципите, по които компанията наема управляващи мениджъри. Изненадващо техническите познания на кандидатите се оказват най-малко важни. А приоритет е умението да балансираш негативното и положителното в екипа, умението да изслушваш колегите и да си добър събеседник за тях.
Оказва се, че разбираемостта у хората, разбирането на техния начин на мислене, действия и чувства е ключът към успеха. И тези умения са компонентите на развитата емоционална интелигентност.
Четирите елемента на емоционалната интелигентност
Идентифицирани са четири елемента на емоционалната интелигентност:
- Осъзнаването на емоциите е способността да идентифицирате емоция и да я наименувате правилно. Околната среда играе голяма роля в осъзнаването. Ако човек е възпитан в семейство, където хората са назовавали емоциите, тогава той ще бъде по-емоционално осъзнат от някой, в чието семейство не е обичайно да се говори за чувства;
- Разбиране на емоциите на другите. Основава се на осъзнаване на собствените емоции, тъй като ние възприемаме чувствата на другите чрез проекция върху собствения си опит: „Разбирам как се чувства този човек, защото знам какво изпитвам аз самият в такава ситуация.“;
- Изразяване на емоции. Високата емоционална интелигентност ви позволява да изразявате чувствата си по естествен начин, без да ги криете;
- Управление на вашите собствени и чужди емоции. Много от нас искат да контролират други хора. Но можете да научите това само ако човек знае как да управлява емоциите си;
Емоционалната интелигентност се отнася до меки умения, които могат и трябва да се използват за ефективно взаимодействие с хората. Това умение ви позволява бързо да разберете същността на проблема, да използвате подходящата техника за управление и да получите максимален резултат.
Тестове за емоционална интелигентност
Има много тестове за измерване на нивото на EQ. Един от най-бързите е Boston Emotional Intelligence Inventory. Отговаряйки на въпросите от теста, можете да се опознаете по-добре и да идентифицирате проблемните области на вашата емоционална интелигентност.
Бостънският въпросник включва пет групи въпроси:
- Самопознанието е свързано със способността да забележите емоция и да я назовете.
- Управлението на емоциите е свързано със способността за превключване от отрицателни емоции към положителни.
- Самомотивацията е свързана със способността бързо да се възстановявате от неуспехи, да се фокусирате върху вършенето на работата.
- Управлението на взаимоотношенията е свързано със способността за взаимодействие с други хора.
- Помощта към другите с емоционални проблеми е свързана със съпричастност и подкрепа към другите хора.
Друг тест, който често се предлага за определяне нивото на емоционална интелигентност, е тестът на Хол. Той оценява вашия EQ в пет области (скали):
- Осъзнаването и разбирането на вашите емоции е свързано със способността да забелязвате емоциите и да ги назовавате.
- Емоционалната гъвкавост е свързана със способността бързо да се възстановявате от провалите, да се фокусирате върху вършенето на работата.
- Управлението на вашето поведение е свързано със способността да превключвате от отрицателни емоции към положителни.
- Емпатията към другите хора е свързана със съпреживяването и способността да подкрепяме другите.
- Емоционалното въздействие върху другите е свързано със способността да постигате целите си чрез комуникация.
Обобщение
Емоционалната интелигентност живее в пресечната точка на значенията и тялото. Само като свържете знанието с физическите усещания, можете да го включите и да настроите емоционалния си апарат. Това означава, че нашият път е да изработим връзката между тялото и съзнанието. Да направиш - да поправиш, да почувстваш - да разбереш. В крайна сметка, емоционалната интелигентност може да бъде обобщена с няколко думи. Тя е "Способността да комбинирате ума, логиката и емоциите и да можете да ги управлявате за постигане на целите".
Вижте още:
Коментари