Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Факти за характера»Основни разлики между интелигентните и глупавите хора

Основни разлики между интелигентните и глупавите хора

Основни разлики между интелигентните и глупавите хора
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Светът е пъстър и хората, които го населяват, не са еднакво интелигентни. Почти всеки мисли, че спада към интелигентните, но правилната самооценка е трудна задача. Мислите ни обикновено звучат доста умно в собствените ни представи.

Интелигентността е важен елемент от личността. Особено в професионален план интелигентният и схватлив ум може да бъде огромно предимство.

Навиците на по-скромните по интелект издават ясно глупостта им и водят до катастрофални последици.

Има 5 основни разлики между интелигентните и глупавите хора:

Глупавите хора винят другите за грешките си

Глупаците смятат, че околните са виновни за собствените им грешки. Неспособността да се признаят собствените грешки е поведение, което е характерно и отделя веднага глупавите. То е нелепо, издава неопитността им и е нещо, което умният човек никога няма да го направи. Глупавите хора не са склонни да поемат отговорност за грешките си. Предпочитат самосъжалението или обвиняват друг. Умните хора знаят, че грешките са и възможност да се поправят и следващия път да успеят. Мозъкът на умните хора е настроен, така че показва различна реакция на грешки;

Глупаците винаги се смятат за прави

Основни разлики между интелигентните и глупавите хора

В конфликтни ситуации умните хора разбират аргументите на своя опонент. Те умеят да ги включат в своя мисловен поток и съответно да преосмислят позицията си, ако е погрешна. Като знак за интелигентност се приема способността на човек да възприема нещата от различни гледни точки. Интелигентните хора са винаги отворени към новата информация и промените в гледната точка. Глупавите хора продължават да спорят и държат от своето, независимо от аргументите, които им се предоставят. Това означава също, че нямат готовност да маркират чуждата интелигентност и компетентност. Самонадценяването се нарича ефект на Дънинг-Крюгер. Представлява склонност, при която неквалифицирани индивиди страдат от илюзии за превъзходството си на база на погрешна себеоценка. По-малко компетентните хора надценяват собствените си умения, като в същото време не разпознават, когато уменията на друг са по-големи.

Глупавите хора при конфликти стават гневни и агресивни

Дори най-умните хора могат да се разгневят понякога. Но за по-малко интелигентните това е реакцията, когато ситуациите не се подреждат по техния начин. Когато нямат контрол в различни житейски моменти, те използват гнева си или агресивното си поведение, за да защитят своята позиция.

Глупаците пренебрегват нуждите и чувствата на останалите

Глупави хора

Интелигентните хора притежават доброта и съчувствие в много по-висока степен. Това им позволява да разберат по-лесно чуждата гледна точка. Интелектът е ключов фактор за оценка на нуждите на другите хора и на желанието да им се помогне.

НЕинтелигентните мислят, че са по-добри от останалите

Интелигентните хора се опитват да мотивират другите и да им помагат. Те не се страхуват, че ще бъдат засенчени. Нивото на увереност у тях е високо и достатъчно добре оценяват собствената си компетентност.

Глупавите хора са склонни да представят другите в лоша светлина, за да си създадат добър имидж. Хората с по-нисък коефициент на интелигентност са по-често хомофоби и расисти.

Човешката способност за взаимопомощ подпомага цялостното развитие на човешкия род. Това означава, че много важен белег за интелигентност е работата в екип.

Вижте още какво откроява интелигентните хора.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest