Сред седемте чудеса на древния свят се откроява най-младото от тях - Александрийския фар. Това се дължи на факта, че става дума за истинско архитектурно чудо от най-висш порядък. Издигнат край бреговете на град Александрия в Египет този величествен строеж има за цел да подпомага моряците да преминават безопасно край бреговете на Александрия.
В продължение на 1600 години архитектурното великолепие заслепява моряците, докато поредица от земетресения го разрушава около ХІV век от новата ера.
Строежът на това грандиозно съображение започва през 303 година преди новата ера от първия птолемейски цар на Египет, който става владетел на тази част от империята на Александър Македонски след смъртта му - Птолемей І Сотер. Няколко десетилетия по-късно, около 280 година преди новата ера фарът е завършен от сина на Сотер - Птолемей ІІ Филаделф.
Идеята за построяването е на Сотер, който искал по този начин да се стреми да утвърди властта си и да въздигне Александрия като важно място в древния свят. И наистина успява, защото при завършването му този фар е смятан за най-известната сграда по онова време в познатия свят.
Точното място, където е построен фарът, е източната част на остров Фарос, което е представлявало малко парче земя без собственик. Казвано е, че земята е собственост на фараона и оттук идва името на острова. Все пак това място има стратегическо положение, идеално за разполагане на подобно съоръжение.
Архитектът Зострад Книдос е човекът, който получава доверието на владетеля да се заеме със строежа. Той представлява кула, висока 120-140 метра, построена от бял мрамор. В архитектурата му се различават трегери, а не сводове. Бил е на 3 етажа, като най-долният се състоял от кула с квадратна основа. Четирите стени на кулата били обърнати към четирите посоки на света. Вторият етаж имал осмоъгълна форма и бил висок 40 метра.
Последният етаж бил висок 8 метра и представлявал цилиндрична колонада с 8 колони и 8-метрова статуя на бог Посейдон. В горната част на етажа имало метално вдлъбнато огледало, което денем отразявало слънчевата светлина, а нощем светлината на горящ катран или масло, така че светел и показвал пътя на моряците.
Опитът да се възстанови Александрийският фар завършили с неуспех, защото ново мощно земетресение го доразрушило. Днес на негово място се издига крепост, строена през Ранното Средновековие.
Коментари