Римляните твърдят, че животът е кратък, но в Рим човек се чувства така, все едно ще живее вечно. Може би затова Рим е известен като Вечният град. Той съдържа чудесата от историята на цяла една величествена епоха.
Колизеумът в Рим е най-необикновеният паметник във вечния град. Освен огромните му размери, структура и издържливост, той е известен и с историята си – тук са се срещали за смъртоносните си битки гладиаторите, а осъдените на неравна битка се борели с гладни лъвове.
Колизеумът се използвал първоначално за провеждане на стодневни игри, а след падането на империята през шести век той бил напълно изоставен. През средните векове той служил за крепост, бил повреден от земетресения нееднократно, от него откъртвали мрамор като от кариера...
Палатинът е нещо като древната версия на Бевърли Хилс – там са живеели само най-богатите римляни. На това място Ромул основал Рим през 753 година преди новата ера.
Богатите римляни можели да се похвалят, че живеят до огромната частна резиденция на императора, която била известна като Домус Аугустиана.
Друго чудо е пантеонът в Рим. Той е един от главните претенденти за званието най-красива сграда в древния Рим. До петнадесети век той се е смятал за най-големия купол в света. През специален прозорец в купола хората и боговете се свързвали.
В базиликата Сан-Клементе се крие древноримският храм на Митра, който бил издигнат в култ от римските войници. Според митологията Митра, млад красив бог, трябвало да убие див бик в чест на Слънцето.
Когато той убил бика, кръвта му дала живот на растенията. Култът към Митра не бил зловещ, но храмовете му винаги били мрачни и изпълнени с тайни ритуали.
Коментари