Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Религии»Тайнството Свещенство

Тайнството Свещенство

Тайнството Свещенство

Православието е изключително отдадено и йерархично учение за любовта към Бога. В него съществуват редица обичаи и традиции, които целят да се въдворят ред в църковното служение и то да се поверява на избраници, достойни да поведат божието дело.

Като подобна православна традиция може да се определи и Тайнството Свещенство. То се нарича още Ръкоположение или Хиротония (полагам ръка). Свещенството представлява тайнство, при което се избира определено лице да представлява църковното служение.

Ето какво още трябва да знаете за Тайнството Свещенство:

Актът на предаване на църковната власт се осъществява чрез ръкополагане. Обичаят обикновено се извършва само между хора от мъжки пол.

Те трябва да принадлежат към клира от православно вярващи, съставен от еднобрачни или мъже с приет монашески обет или такива, които са избрани да бъдат въведени в една от трите степени от църковната йерархия (дякон, презвитер и епископ).

Тайнството представлява свещенодействен акт. Избраният получава благодатта на Светия дух и се сдобива с по-голяма духовна власт спрямо вярващите. Неговата роля вече е да ги учи на уроци от Християнската вяра, да ги ръководи по нравствения път на съвършенството и духовните дела, да извършва богослуженията и тайнствата, както и да бъде пастир на Христовото стадо.

Свещенство, Ръкоположение

След извършването на православния ритуал, избраният е посветен в дяконски чин и може да участва в частно и обществено богослужение, както и да служи при тайнствата, но не е упълномощен да извършва никое от тях сам.

Когато е приел ръкополагането за свещеник, дяконът вече е способен да извършва тайнствата и требите. Последният етап на овластяване е преминаването в епископска степен. При този ритуал от свещенослужението, посветеният избраник вече има правото да освещава храмове, антиминси и миро, да извършва всички тайнства, както и да преподава самостоятелно чрез ръкополагаме.

Като епископ, избраникът вече сам може да осъществява ритуала на ръкополагане и предаване на дара на благодатта. Според православните традиции в епископски сан могат да се посвещават само свещеници, които са приели монашеския чин.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest