На 17 ноември християнската църква почита паметта на един от своите светци, който получил божествената дарба да бъде чудотворец. Това е Свети Григорий Неокесарийски.
Ето с какво останал в паметта на своите съвременници и в църковния календар.
Животът на Свети Григорий Неокесарийски
Този велик светител живял през 3-ти век. Произхожда от езическо семейство и преди кръщенето си носел името Теодор. В юношеска възраст започнала подготовката му за светска служба, заради което младежът тръгнал с брат си Атинодор към град Берит, прочут с школата си по прави науки, за да се подготви в нея.
При пътуването си двамата младежи се отбили в град Кесария. П същото време великият учител от Александрийската школа Ориген преподавал философия в Кесария и епископът Фирмилиан запознал двамата юноши с философа.
Запознанството променило пътя им в живота. Теодор и Атинодор послушали молбата на великия учител да останат при него като негови ученици. Под негово ръководство те научили за мъдростта в Христовото учение.
Семената на вярата били посети от учителя им в техните души и скоро те приели Светото Кръщение, като Теодор получил името Григорий.
По същото време започнало гонение срещу християните по заповед на император Деций. Това било през 249-251 година. По повеля на своя учител Григорий се укрил в пустинята, за да даде пример на своите ученици да пазят живота си като най-голямо благо, посветено на Бога.
Сам Бог също го закрилял, защото когато веднъж войниците го търсили, за да го предадат на съд, убежището му останало невидимо за тях.
Скоро гонението било прекратено и Григорий се завърнал в Неокесария и участвал дейно във всички църковни дела. Светителят имал толкова силна божествена подкрепа, че все повече езичници преминавали под негово влияние към християнската вяра. Така за кратко време Григорий създал истинско християнско паство, а за построяването на храма хората давали всичко, което имали.
Скоро той станал епископ на Неокесария по искане на християните, заради което Григорияй молел божествения си покровител да му помогне да направлява паството. Господ чул тези молитви и ги изпълнил, прославяйки своя служител чрез дара на чудотворството.
С молитвите на свети Григорий болните получавали изцеление, нечистите духове му се покорявали, а заради многобройните му чудеса наричали светия човек втори Мойсей.
Кончината на Свети Григорий Неокесарийски
Като славел Бога и му благодарял за всички милости, работейки усърдно за вярата, Свети Григорий починал тихо. Кончината му се смята, че се е случила между 266 и 270 година.
Най-напред мощите на светеца били поставени в Неокесарийския храм, създаден от него. През 1587 година главата му било пренесена в Лисабон.
Църквата днес го почита като велик отец и чудотворец св. Григорий Неокесарийски.
Имен ден на 17 ноември имат всички с името Григор, Григория и производните им.
Коментари