Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Религии»Арианство - дефиниция и история

Арианство - дефиниция и история

арианство
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Арианството е религиозно схващане, според което е заключено, че Иисус е Божий Син, създаден от Бог. Името на това мислене произлиза от неговия източник – александровският презвитер Арий.

Арианството се заражда през 4-ти век, като бързо става популярно и се разпространява в Западноримските и Източните империи. В началото това е счетено за специфична форма на теология, според която съществува само Божие единство, а не Света Троица. Арий смята, че трите божий сили всъщност са обединени в една върховна сила, в центъра на която стои светлостта на Бога.

Арианството тълкува Божия владетел като самостоятелна и независима фигура, която не може да бъде разрушена или повлиявана от нищо. Според Арий, Божият син е творение на Бога и като такова, то е зависимо и несамостоятелно. Синът е произведение на Бога, но той има различно начало от него и е призовано да съществува от нищото.

Арианството смята, че синът на Бога има различен начин на живеене, който е краен, затова не може да получава пряко познание от своя баща. Религиозното схващане на Арий принизява функциите на Иисус и му изгражда образа на полубожество. Това е причината да възникнат остри критики от противните на неговата теология.

След нападенията върху Арианството и неговите религиозни схващания, се свиква Никейския събор през 325 г. Целта е да се изгладят противоречията, възникнали след проповядването на презвитер Арий. След обсъждането Арий е осъден като еретик, който проповядва в разрез с библейските норми.

история на арианството

Противниците му заключват, че трябва да се издаде вероизповедание, което да съхрани православната християнска вяра. В резултат на породения религиозен спор се появяват защитници на Арианството, но впоследствие са били заточени.

След време те се опитали да се върнат в своите църкви и да прогонят неарийските християни. Техните опити за гонения се оказват отчасти успешни, а Арианството донякъде признато.

Въпреки опитите на арианските последователи, през 381 г се събира икуменически събор в Константинопол, след който Арианството се забранява окончателно и се защитава успешно християнската религия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен