Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Бижута и Камъни»Хризолит - значение и свайства

Хризолит - значение и свайства

Хризолит - значение и свайства
Преносима сгъваема чаша от силикон - 350 мл
Препоръчано за малки и големи:
Преносима сгъваема чаша от силикон - 350 мл
22.00 лв.

На един малък остров в Червено море, само 2 на 3 километра, без питейна вода и затова безлюден, се намира прочуто находище на зелен скъпоценен камък. Още преди 3500 години хората започнали да добиват прекрасните зелени камъни и тази дейност с малки прекъсвания продължава до днес.

Древните били силно впечатлени от зелените камъни и смятали, че това са изумруди. Плиний Стари пише за тях в Естествена история, за Клеопатра били любим камък, а Нерон имал монокъл, направен от този камък, през който гледал към арената по време на гладиаторските борби. Всички те се заблуждавали - този камък не бил изумруд, а хризолит. В известния още като Оливин камък има жълта нотка, която го различава от изумруда.

В древен Рим хризолитът бил наречен вечерен изумруд, защото не променял цвета си при липса на светлина. За хризолита (още споменаван като Перидот) се споменава в Библията, а през Средните векове той бил смятан за камък, даряващ божествено вдъхновение.

Този безспорно красив и интересен скъпоценен камък привлякъл човешкото внимание, носи своите магически вярвания. Хората му приписвали митични сили и свойства.

Хризолит - значение и свайства

Най-напред народната медицина обърнала взор към хризолита. За литотерапевтите той има положително действие върху физиката и психиката на човека. Нормализира сърдечната функция, предпазва кръвното налягане от резки скокове и спадове и гони нощните кошмари.

Смята се, че помага при простудни заболявания, очни проблеми и костни болки, особено в гръбначния стълб. Казват, че може да повлияе дори на заекването. При заболявания на кръвта също въздейства положително.

Магическите вярвания за силата на хризолита са разпространени сред всички народи. Монголите го наричали Камък на дракона, защото го намирали сред вулканите на Хангайските планини. Този камък е с вулканичен произход. Добре познат е и в Европа. През ХVХ век във Франция го ценили много. И сигурно са имали основание, предвид вярата, че предпазва собственика си от неразумни и прибързани действия.

Тъй като се смята, че хризолитът влияе на слънчевия сплит, той има благотворно въздействие и върху органите, свързани с него - това са всички от храносмилателната система. С тях се свързват качества като волята, емоциите и въображението. Хризолитът може да ги събуди и това е едно примамливо предложение за сдобиване с накит с хризолит.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен