Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Карма и Съдба»Значение на името Самуил

Значение на името Самуил

Значение на името Самуил

В Речник на личните и фамилни имена в българския език професор Стефан Илчев обяснява, че повечето български имена имат еврейски или гръцки произход, независимо че ги смятаме за чисто български.

Едно такова име е Самуил. Свързваме го с един от нашите владетели, но името има много по-стар произход и първите сведения за това име можем да потърсим в Библията.

Първи сведения за името Самуил

В Библията общо 3 персонажа са назовани с името Самуил. Това са един първенец от рода на Симеон, един внук на Исахар и пророкът, съвременник на царете Саул и Давид.

Това име най-вероятно е еврейско. Предполага се, че води началото си от глагола измолвам от Бога. В библията се сочи, че Анна, майката на пророк Самуил, го нарекла така, защото го измолила от Бог. Затова името се тълкува като подарен, след като Бог е чул молбата.

В иврит може да носи и други значения - знамение, паметник, известност, слава.

В Свещеното писание означава също герой, сила, власт, умение, възможност.

Името Самуил

Общото виждане на лингвистите е, че името Самуил, което отличава своя носител от околните като избран от Бога и дарен с неговата благодат.

В старобългарския език името влиза при превода на богослужебни книги, но в началото се наблюдават колебания в неговото изписване. Чак до Паисий се среща и като Самоил, така го изписва и авторът на историята ни.

Най-важните изводи за името Самуил

- Антропонимът Самуил е предизраилско или еврейско име, което означава Име на Бога;

- Антропонимът е възприет в гръцки, претърпяв0430ки фонетични промени;

- Поради развоя на вокализацията в гръцкия език, във византийската епоха изговорът на името се променя;

- Собственото име Самуил преминава в старобългарски език през гръцкото езиково сътрудничество поради превода на богослужебни книги;

- В старобългарския език се наблюдават колебания в изписването на името, които продължават в по-късната църковна традиция, за което свидетелства и Острожката Библия. По-късно в Елисаветинската Библия е установено само изписването Самуил, използвано вече от всички възрожденски книжовници. В този вид името достига и до нас.

Вижте още:

- Късметлийските мъжки имена;

- Защо да не кръщавате момиче с мъжко име.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest