През тази година се навършват 500 години от смъртта на Леонардо да Винчи, може би най-големият ренесансов гений. Той е съчетавал в себе си невероятно много таланти и интересите му се простират в много области. Всичко, до което се е докоснал, е превърнал в откритие или шедьовър.
Какво знаем днес за гения Леонардо?
Леонардо да Винчи е първообразът на ренесансовия мислител и творец и абсолютен гений. Става прочут с картините си, но е известен и с редица изобретения, които изпреварват времето си и точно затова не са реализирани в практиката. Приносът му е голям и в достижения на науки като анатомия, астрономия, инженерни науки, химия и други.
Макар че не получава добро образование, а само основни познания по математика, четене и писане, геният му проличава от рано. След като минава обучение като чирак, на 20 години вече се присъединява към художник от школата на Флоренция. Няколко години по-късно вече работи като инженер.
Умението му да работи в напълно различни области на знанието - военно инженерство, архитектура, скулптура, рисуване говори за невероятен интелект, талант и любопитство към света.
Леонардо не е делял науката от изкуството, смятал е, че научните му занимания го правят по-добър творец. Смятал е, че човек се учи, наблюдавайки света. Това, разбира се, е вярно, но наблюдението на света е важно да става през окото на гения, за да се получи шедьовър - такива, каквито е оставил Леонардо да Винчи.
Изложбата в Бъкингамския дворец по случай 200 години от смъртта на гения
В изложбата в двореца на английската кралица са включени над 200 рисунки на Леонардо, които са станали собственост на английската корона по времето на Чарлз ІІ. Всички експонати, свързани с италианския гений, са впечатляващи, но особен интерес будят единствените два портрета на Леонардо, които са му правени приживе.
Също така се запомня и отпечатъкът от пръста на твореца, както и етюди на някои от най-ярките му художествени творби. Тази изложба е най-голямата от 65 години насам с творби на Леонардо. Ще бъдат показани и изследванията му по анатомия.
Коментари