Хетите създават свое царство около ІІІ хилядолетие преди Христа. Държавното обединение е известно с могъществото си, но към 1180 година преди новата ера се разпада и на негово място се създават отделни царства, наречени неохетски. Тези царства от ранножелязната епоха съществуват до към 700 година преди Христа. Съществуването на такива царства е доказано от многобройни надписи и археологически находки.
Едно от тези къснохетски царства е Табалското царство, съществувало преди 3500 години на територията на днешната област Кападокия в Мала Азия. Намира се в границите на днешна Турция.
Табалското царство - наследник на империята на хетите
Историческата област Табал през ІІ хилядолетие преди новата ера се населява от племена, използващи хетското йероглифно писмо. След разпада на държавното обединение на хетите в областта се образуват множество малки царства. През VІІІ- VІІ век преди Христа тези царства са подчинени на Асирия, а в края на VІІ век временно са част от Киликийското царство. През VІ век преди новата ера Табал е провинция на Ахменидското царство.
За историята на царството не се знае много, затова всички открития, които са свързани с него, будят интереса на историци и археолози.
Надписи на 3500 години в областта Кападокия, Турция
В стара плевня, която местните хората най-напред използвали, за да държат добитъка си, археолози откриват хетски йероглифи на 3500 години. Безценните надписи без съмнение принадлежат на Табалското царство и са ценна находка, на която се възлагат надежди да хвърли светлина върху историята на царството.
Археолозите смятат да откъртят парчетата с надписите и да ги преместят в музей за по-нататъшно изследване.
Царство Табал е било осеяно с приказно красиви постройки, интересни пещерни църкви, както и подземни селища.
Заради своята уникалност това място в южната част на Анадола е привлякло най-големите племенни обединения за времето си - хети, фригийци, перси, римляни, византийци, а по-късно селджуци и османци. Всички те са владели това място, създавайки своя държава или провинция на него.
Коментари